דרמה בערב שבת: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן והתנצל על תקרית המרמרה ב-2010 | השיחה בין השניים בוצעה בתיווכו של הנשיא האמריקני | השניים סיכמו בין היתר על החזרת השגרירים וביטול ההליכים נגד חיילי צה"ל.

לקראת סיום ביקור אובמה: פיוס היסטורי בין ישראל לטורקיה לאחר כמעט שלוש שנים של איבה ונתק.

קרא עוד:

[postim]

בתיווך נשיא ארה"ב ברק אובמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני כניסת השבת עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, במהלך השיחה התנצל נתניהו על התקרית המשט לעזה במאי 2010. בתום שיחתם הגיעו השניים הגיעו להסכמה על חידוש היחסים התקינים בין המדינות.

ההודעה הגיעה בסמוך לטקס הפרידה מנשיא ארצות הברית בנתב"ג בשעות אחר הצהריים.

לאחר מכן יצאה הודעת מלשכת ראש הממשלה נתניהו לפיה נתניהו וארדואן "סיכמו על השבת הנורמליזציה בין המדינות, כולל שליחת השגרירים בחזרה, וביטול ההליכים המשפטיים נגד חיילי צה"ל".

"ראש הממשלה נתניהו אמר לראש הממשלה ארדואן שהיו לו שיחות טובות עם הנשיא אובמה בנושא שיתוף פעולה אזורי וחשיבות יחסי ישראל טורקיה", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה. "נתניהו הביע צער על ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה, והביע את מחויבותו להסדרה של חילוקי הדעות במטרה לקדם שלום ויציבות באזור". בהודעה הודגש גם כי נתניהו "אמר שהוא ראה את הראיון האחרון שהעניק ארדואן לעיתון דני, והביע הערכתו לדבריו". באותו ראיון ביקש ארודאן להבהיר שדבריו לפיהם "הציונות היא פשע נגד האנושות" לא פורשו כהלכה.

על פי הודעת ראש הממשלה "נתניהו הבהיר שהתוצאות הטראגיות של משט המרמרה לא היו מכוונות, וישראל מביעה צער על פגיעה ואובדן חיי אדם. לאור החקירה הישראלית של התקרית שהצביעה על מספר טעויות מבצעיות, הביע ראש הממשלה נתניהו התנצלות לעם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם, והסכים להשלים את ההסכם על פיצויים".

עוד נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו ציין גם שישראל הסירה כבר מספר מגבלות על תנועת אזרחים וסחורות לכל הטריטוריות הפלסטיניות, כולל עזה, והדבר יימשך כל עוד השקט יישמר. שני המנהיגים סיכמו להמשיך ולעבוד על מנת לשפר את המצב ההומניטרי בשטחים".

הבית הלבן הוציא הודעה בנושא ואמר "ארצות הברית רוחשת הערכה עמוקה לשותפות הן עם טורקיה והן עם ישראל, ואנו מייחסים חשיבות רבה לשיקום היחסים החיוביים ביניהן כדי לקדם שלום אזורי וביטחון". אובמה עצמו מסר כי הוא "מקווה שחילופי הדברים בין המנהיגים יאפשרו להם לשתף פעולה באופן מעמיק יותר, לקראת אתגרים רבים והזדמנויות".

ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הגיב הערב על הסכם הפיוס עם ישראל, ואמר כי "זוהי הזדמנות חד פעמית לקידום השלום במזרח התיכון".

"ההכרזה על ההתנצלות התקבלה על פי התנאים שהצבנו", הוסיף ארדואן. "לפני ההתנצלות, נעשה שימוש במושגים כמו צער וחרטה. וזה מה שהבהרנו לישראל – אם לא תשתמשו במילה 'התנצלות' – זה לא יהיה מקובל עלינו".

ההערכה היא כי אובמה מוביל לתוכנית שלום במזה"ת שארדואן יהיה המתווך בין ישראל לפלסטינים.

כזכור, לאחר תקרית המשט עלו היחסים עם ישראל על שרטון. עתה נראה שבזכות ביקורו של אובמה הקרח בין ארדואן לנתניהו נשבר, זאת כאמור לאחר שלוש שנים של נתק.