שר האוצר ויו"ר ההסתדרות קבעו להיוועד בערב, בניסיון לגבש הסכמות לקראת הקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה | לפיד מבקש לקצץ בתנאי השכר של עובדי המגזר הציבור, ועיני, כצפוי, מתנגד.

לאחר שפורסם כי משרד האוצר בראשותו יקצץ בתקציבי המוסדות להשכלה גבוהה ובכך יביא לעלייה בשכר הלימוד המשולם על ידי הסטודנטים, ולפיד נאלץ להכחיש את הקיצוץ באומרו כי מעולם לא שקל את האפשרות שפורסמה – פורסם כי לפיד קבע להיוועד עם עופר עיני כשבפגישה ביניהם ידונו האפשרויות לכיסוי הגרעון התקציבי.

קרא עוד:

[postim]

כפי שכבר פורסם, שר האוצר יבקש לקצץ בתנאי ההעסקה של עובדי המגזר הציבורי ואילו יו"ר ההסתדרות מתנגד בכל תוקף להצעה. הפגישה בין השניים תתקיים בביתו של לפיד, בתל-אביב, והיא תהיה הראשונה בין שני הבכירים לאחר ששר האוצר נכנס לתפקידו.

בפגישה צפוי כל אחד לשמוע מרעהו כי הפתרון לצמצום הגרעון עובר במקום אחר, ובעוד לפיד יטען כי עובדי המגזר הציבורי אחראים לאחוז גדל והולך של הוצאות הממשלה וכי קיימים שם עודפים רבים בהם ניתן לקצץ, הרי שעיני ישב לו בהצעות משלו ועל פי ניסיון העבר הוא צפוי להתנגד לכל שינוי בשכרם.

ההבדל בין השניים נעוץ בתפקידים בהם הם נושאים: בעוד לפיד משמש כשר האוצר ומבקש לחסוך בהוצאות, עיני מייצג את העובדים ואת הוועדים החזקים במשק והוא מחזיק בנשק השביתה, נשק שמולו לא הצליח אף אחד להתמודד.

ב'כלכליסט' פורסם כי בפני לפיד עומדות כמה אפשרויות לקיצוץ בהוצאות המדינה, להן הוא נדרש על מנת לאזן את התקציב. אחת האפשרויות היא הקפאה של תוספת השכר בשיעור של 1% שאמורים 300 אלף עובדי המגזר הציבורי לקבל ביולי, שעלותה היא כחצי מיליארד שקל. אפשרות אחרת היא העלאת ההשתתפות של העובדים המקבלים פנסיה תקציבית, כלומר שאינם חוסכים בקרן פנסיה אלא מסתמכים על תקציב המדינה למימון הגמלאות, מ-2% ל-5%, צעד שחשיבותו היא בעיקר לטווח הארוך ופחות לצרכים המידיים של תקציב המדינה. נושאים אחרים שאולי יעלו הם הדרישה של בכירי האוצר לחולל רפורמה בשירות המדינה שתעניק יותר כח למנהלים על חשבון ועד העובדים בכל הקשור לתגמול עובדים ועוד.