הגזירות הכלכליות מגיעות, והן בהחלט כואבות: שר האוצר יאיר לפיד צפוי להציג מחר (חמישי) את משנתו הכלכלית בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו | לפיד מתכנן קיצוצים חסרי תקדים ביניהם כמובן קיצוץ נרחב בקצבאות הילדים, העלאת מיסים ועוד.

לקראת הגשת יעדי התקציב ייפגש מחר (חמישי) שר האוצר יאיר לפיד – עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויציג את התקציב לשנים 2013–2014 שגיבש יחד עם בכירי משרד האוצר.

קרא עוד:

[postim]

הפגישה בין השניים באה לקראת הדיונים המרתוניים בהצעת התקציב ובחוק ההסדרים שתחל בשבועות הקרובים.

לפיד יציג לנתניהו את עיקרי התקציב וכן את החלופות האפשריות לביצוע הקיצוצים, הפגישה המקורית הייתה אמורה להיערך אתמול (שלישי) והיא נדחתה בשל אילוצי זמן של בכירי האוצר.

תוכנית לפיד תכלול קיצוצים כואבים בקצבאות הילדים, העלאת המע"מ, מס-ההכנסה ומס החברות שיעלו באחוז. כמו-כן יקוצצו מיזמים בתחום התחבורה והתשתיות.

בתחילה הציעו פקידי האוצר ללפיד מספר הצעות לקיצוצים במשרד, בין היתר עלתה ההצעה להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות אולם לפיד דחה את ההצעה ולאור דחיות של מספר הצעות לקיצוצים והעלאות מסים, הציעו הפקידים כין אין מנוס אלא להביא להעלאת יעד הגירעון.

בכירי האוצר הציעו כי תקציב 2013 יקוצץ בכ־14 מיליארד שקל, ותקציב 2014 יקוצץ בכ־6 מיליארד שקל נוספים. התקציב, יסתכם השנה (במחירי 2012) בכ־296 מיליארד שקל.

הקיצוץ התקציבי הגדול יבוצע בהיקף של כ־4–5 מיליארד שקל, בשכר עובדי השירות הציבורי. במשרד האוצר עלתה הצעה לקצץ 2%–3% משכר העובדים.

האוצר מציע שורה של קיצוצים בתקציב מערכת הביטחון, שיסתכם בכ-3–4 מיליארד שקל, בקצבאות הילדים בסכום של כ־3–4 מיליארד שקל ובהשקעה בתשתיות, בהיקף של 2–4 מיליארד שקל.

מוקדם יותר היום נזעקו שרי הממשלה בנוגע לתוכנית הקיצוצים הכואבת שמתכנן שר האוצר. שר הפנים גדעון סער הזהיר כי “הקיצוץ יעלה למדינה מליארדים”, שר התחבורה ישראל כץ טען בלהט כי “הפגיעה בנתיבי ישראל תוביל לקריסה” ואילו השר לבטחון פנים יצחק אהרונביץ' הבהיר בכל תוקף: “אתנגד לכל קיצוץ”.