גפני על תוכנית לפיד: "תפגע בכל מה שזז בישראל"

שר האוצר יאיר לפיד הציג היום (חמישי) בפני ראש הממשלה את תוכנית הקיצוצים וזכה לתגובות נזעמות מחברי האופוזיציה | ח"כ משה גפני אמר כי "מדובר בתכנית כוללת לפגיעה באזרחי ישראל החלשים ובמעמד הביניים | יו"ר העבודה שלי יחימוביץ': "התוכנית של לפיד היא עלבון לאינטלגנציה".

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

לאחר שהציג את תכנית העלאת המיסים לעשירים, במפלגות האופוזיציה מותחים ביקורת כנגד שר האוצר יאיר לפיד בטענה כי הוא מסתיר מעיני הציבור את התכנית במלואה שתפגע בכל שכבות הציבור.

קרא עוד:

[postim]

בשעות הצהריים קיים לפיד דיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי התקציב הצפוי, בפגישה הציע לפיד להטיל מס על מכוניות יקרות, על דירות יוקרה, סיגרים, טרקטורונים ועוד. לפיד לא התייחס לקיצוצים בקצבאות הילדים ובתקציב הביטחון.

יו"ר ועדת הכספים היוצא ח"כ משה גפני ואומר כי "מדובר בתכנית כוללת לפגיעה באזרחי ישראל החלשים ובמעמד הביניים. לראשונה האוצר מצא הזדמנות להביא את כל הגזירות הקשות שהיו מונחות שנים רבות במגירות של הפקידים. רשימת הגזירות הללו כוללות פגיעה במעמד הביניים והשכבות החלשות, בעובדים, ובכל מה שזז בישראל".

גפני מציין כי "בעבר לא אפשרנו את העלאת המיסים על מעמד הביניים, להפך, הפחתנו אותו בשני אחוזים על אלו המשתכרים בין 5000 ל14,000 ₪. לא אפשרנו פגיעה בקצבאות הילדים שהן מהנמוכות בעולם המערבי, ומנענו פגיעה שוב ושוב באוכלוסיות החלשות במדינה ובמעמד הביניים. למרבה הצער, הפעם, האוצר מצא סוף סוף פרטנר – שר אוצר מנותק – שיגשים את החלומות השחורים שהעלו אבק במגירות".

ח"כ גפני אומר עוד כי "הסתרת הגזירות הקשות והחמורות בתכניתו – כדוגמת העלאת המע"מ ומס ההכנסה על מעמד הביניים והשכבות החלשות באמצעות ספינים, לא יסתיר את החרפה מהתכנית הכוללת לפגיעה במעמד הביניים של ישראל ובציבור החלש במדינה. לפיד הוציא עם פינצטה כמה דוגמאות שיסתירו את הגזרות האמיתיות ואת החרפה שהתכנית שלו כוללת. המס על הפרוות לא יסתיר את הגדלת מספר המשפחות שיצטרפו למעגל העוני – אם חלילה הגזירות הללו יאושרו והעלאת המס על רכבי היוקרה לא יחפה על מכלול הגזירות הקשות ביותר שהיו בשנים האחרונות בישראל על מעמד הביניים והשכבות החלשות".

יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הגיבה לתכנית ואמרה כי "הניסיון המגוחך למכור לציבור הישראלי כי הפתרון לגירעון יבוא ממיסוי מכוניות יוקרה הוא עלבון לאינטליגנציה של אזרחי המדינה, כמו גם ניסיון פתטי להסתיר את הפגיעות העמוקות שצפויות למעמד הביניים ולאדם העובד, שאותו מתיימר שר האוצר לייצג".

יו"ר העבודה המשיכה לתקוף: "מתברר שהיה מיותר לצאת לבחירות על רקע התקציב ולבחור ב'פוליטיקה החדשה', שכן מה שהיה הוא שיהיה. לפיד נפל לרגלי נתניהו ופקידי האוצר ואפילו לא מתיימר להתאמץ ולהציג חשיבה חדשה. נתניהו כתב את התכנית בעצמו וכבר אישר אותה במדויק עוד לפני הבחירות".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הגיבה אף היא ללפיד ואמרה כי "המיסוי שהציג לפיד רחוק מלייצג את הגזרות שהוא ונתניהו מתכננים לנו". לדבריה, "אם לפיד רוצה להוכיח שהוא ייקח את הכסף לכיסוי הגירעון מבעלי ההון, הוא לא יכול להסתפק במיסוי הרכבים שלהם. בינתיים, המס היחיד שלפיד מעלה הוא מס השפתיים".

גם ח"כ ניצן הורביץ ממרצ מתח ביקורת על שר האוצר ואמר כי "מיסוי מוצרי יוקרה הוא צעד בכיוון הנכון. אך תחת אצטלה זו, ממשיך לפיד באותה כלכלה ישנה שהתרגלנו אליה. נקווה שבעוד כמה שעות לפיד יודיע בסטטוס נוסף בפייסבוק כי לא היו דברים מעולם – העלאת המע"מ היא ספקולציה, העלאת מס ההכנסה היא מידע שגוי שדלף ממשרדו, והקיצוץ בקצבאות הילדים היא עוד מניפולציה שעושים על גבו".

לעומתם ח"כ מיקי רוזנטל בירך את לפיד: "אני מברך על לקיחה ממי שאפשר לקחת ממנו – מס ירושה, מס הון ומיסוי החברות הגדולות. אבל העלאת מיסים רגרסיבים כמו מע"מ זה פשוט אסון. אלה מיסים לא צודקים שדופקים באופן שיטתי את המעמדות החלשים" אמר.