לקראת עסקת נשק ענקית שעליה יחתמו שר הביטחון ועמיתו האמריקני הבהיר שר ההגנה האמריקאני צ'אק הייגל את עמדתה של ארצות הברית ואמר, "ישראל לא צריכה אישור מארה"ב לתקוף באיראן".

שר ההגנה האמריקאי, צ'ק הייגל, נחת הבוקר (ראשון) בישראל, ובשיחה עם כתבים שהתלוו למטוסו הוא הבהיר את עמדותיה של ארה"ב בנוגע למתקפה כנגד הגרעין האירני. "ישראל לא צריכה את אישור ארה"ב כדי לתקוף באיראן, והיא זו שהחליט אם להשתמש בכוח נגדה". הבהיר היייגל והוסיף כי "וושינגטון וירושלים רואות עין בעין את האיום האיראני, אך לא מחזיקות באותה דעה בנוגע לנקודת הזמן בה צריכות ארה"ב או ישראל לבצע את הפעולה צבאית".

קרא עוד:

[postim]

עבור הייגל מדובר בביקור ראשוני בישראל. הייגל אמר עוד "כי ישראל היא עצמאית ותקבע לעצמה לוח זמנים לתקיפה באיראן. ישראל תקבל החלטה על מנת להגן על עצמה".

לדבריו, "בעוד ישראל וארה"ב מחויבות לכך שאיראן לא תחזיק בנשק גרעיני, בין מנהיגי המדינות ישנה מחלוקת על הזמן בו תגיע איראן ליכולת לייצר פצצה כזו".

גולת הכותרת של הביקור בישראל הינה עסקת נשק גדולה שבמסגרתה ישתדרג חיל האוויר הישראלי בין היתר במטוסי תדלוק חדישים שיאפשרו למטוסי הקרב של חיל האוויר להישאר זמן רב יותר באוויר. טילים חדשים שמסוגל להשמיד מערכות מכ"ם וכן מערכות מכ"ם מתוחכמות שיותקנו בחלק ממטוסי הקרב של חיל האוויר.

על העסקה אמורים לחתום שר הביטחון יעלון עם עמיתו האמריקני צ'אק הייגל.

שר הביטחון הקודם אהוד ברק דן בעסקה בקדנציה הקודמת עם שר ההגנה לשעבר לאון פאנטה, לקראת תום כהונתו במשרד הביטחון נפגש ברק עם הייגל בפנטגון וסגר סופית על העסקה. בין היתר סוכם על מכירת המטוס-מסוק "אוספרי" V-22, המסוגל להוביל כוחות כמטוס ולהמריא ולנחות כמסוק. המטוס-מסוק טס במהירות שיא לטווחים ארוכים ומסוגל לבצע נחיתה אנכית. בעבר השתמשו האמריקנים לחילוצם של צמד טייסים ממטוס F-15 שנפל בלוב. המטוס צפוי להתקבל בישראל במהלך החודש הבא.

ביום חמישי האחרון הוצג בקונגרס סיוע תקציבי לישראל, ומדינות נוספות במפרץ. צה"ל ישתרג גם במטוסי תדלוק מהדור החדש KC-135, שיאפשרו לו לתקוף באיראן.