פורקים נשק: מאבטחים יפקידו כלי נשק בסוף יום עבודה

בתום דיון טעון בנושא כלי נשק של מאבטחים יצאה הנחיה חדשה של משטרת ישראל | בדיון השתתפו נציג המשטרה ונציגי משרד המשפטים וחברות האבטחה

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, קיימה אמש דיון טעון אודות מדיניות מתן נשק למאבטחים. נושא הדיון עסק בשאלה, כיצד ניתן למנוע מהמאבטח לקחת את הנשק אתו בסוף יום העבודה ולא בשאלה של מדיניות מתן היתרים לכלי ירייה.

קרא עוד:

[postim]

ח"כ רגב הדגישה, כי על המשטרה חלה אחריות להנחות בתי עסק הנדרשים ברישיונם לאבטחה, כיצד לדאוג לכלי הנשק בתום יום העבודה ואמרה, כי בשום פנים ואופן לא יגולגלו עלויות בעניין זה על המאבטחים.

ח"כ רגב הסבירה כי על פי החוק ניתן להגביל את אחזקת הנשק על ידי המאבטח, ל"אזור" בו הוא מועסק, אך החוק עמום מאד בפרשנות המילה "אזור".

את משטרת ישראל ייצג בדיון ניצב נסים מור, ראש אגף מבצעים במשטרה, המופקד על אכיפת החוק על חברות האבטחה. מור אמר: "מגמת המשטרה לבחון כיצד ניתן לצמצם ככל האפשר את אחזקת כלי הנשק". הוא הוסיף כי כבר הוסרה ההנחיה לאבטחה במסעדות, אוטובוסים ומקומות נוספים".

משטרת ישראל מציעה שתי הצעות עיקריות לגבי נשקים הנמצאים בידי מאבטחים: 1. במקומות בהם יש אבטחה סביב השעון, הנשק יעבור ממאבטח אחד למחליפו. 2. במקומות אחרים, יוצבו כספות בהם יופקד הנשק.

הוא הדגיש כי במוסדות חינוך לא יוצבו כספות כאלו מחשש שכלי הנשק יגיע לידי תלמידים. החל מתחילת שנת הלימודים הבאה, מאבטחי מוסדות חינוך לא יישאו נשק, אך הם ילוו על ידי ניידות סמוכות שבהם יהיו מאבטחים חמושים.

עו"ד יואל הדר, היועץ המשפטי למשרד הפנים, ציין כי הגדרת ה"אזור" בו מותר למאבטח לשאת את נשקו, הינה רחבה מידי כיום וכי תזכיר של חוק חדש מצמצם הגדרה זו. הוא הסביר כי במצב הנוכחי חברות השמירה צריכות לוודא שמאבטח לא ייקח את הנשק לביתו. היועצת המשפטית של משרד המשפטים, עו"ד גבי פיסמן, אמרה כי נוסח החוק הנוכחי גרוע מאד וציינה כי הם מכינים תזכיר חוק חדש. ח"כ דוד צור שיכהן בעבר כמפקד מחוז ת"א של המשטרה אמר :"כי מגמת צמצום הנשק היא חשובה אך חייבים לדרוש מבעלי העסקים התקנת מקומות אחסון לכלי הנשק" .

בתום הדיון דרשה ח"כ רגב: "מחר בבוקר תצא הנחייה לכל בעלי העסקים המאובטחים, כי עליהם לדאוג לאמצעי נעילה ואחסון נשק המאבטח בתום יום העבודה. העול הזה לא ייפול על המאבטחים" אמרה ח"כ רגב. "המאבטח צריך להגיע לעבודה, לקבל את נשקו ובסוף יום העבודה להשיב את הנשק לעסק על מנת שיופקד ויינעל באמצעי האחסון. יש לדאוג לעגן זאת ברישיון העסק של כל אחד מהעסקים המאובטחים. ללא אמצעי אחסון כזה לא יינתן להם רישיון עסק", אמרה ח"כ רגב ודרשה כי בעוד שבועיים יתקיים דיון מעקב לבחינת יישום הנחייתה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו