הותר לפרסום: חיל האוויר יירט מל"ט מעל חוף הים בחיפה

חיל האוויר הפיל היום מעל הים מל"ט שחדר לישראל | בצה"ל טוענים: המל"ט זוהה מיד והופל בים בכדי למנוע פגיעה באזרחים | נסראללה טוען: יש לנו את היכולת והזכות לשלוח מטוס בכל זמן שנרצה

תחת מגבלות פרסום אושר לפני מספר דקות לפרסום כי מטוס קרב של חיל האוויר הפיל בשעות הצהריים (חמישי) מל"ט (מטוס ללא טייס), שחדר לישראל וטס מעל הים התיכון מול חופי העיר חיפה.

קרא עוד:

[postim]

על זהות ודגם המטוס הוטל צו איסור פרסום אך בצה"ל מדגישים כי מדובר בניסיון שני בתוך שנה בה מנסה החיזבאללה להחדיר כלי טיס בלתי מזוהה. בפעם הקודמת הוא יורט אחרי שנכנס לשטח ישראל, והפעם החליטו בצה"ל להפילו מעל הים התיכון. בהודעה זו למעשה דוחה צה"ל טענות של מחדל בזיהויי או חוסר מעקב מול המכמי"ם.

הפעם הראשונה בה חדר מל"ט לישראל היה זה ביום שבת, 6 באוקטובר. המל"ט חדר מהים, טס ממערב למזרח ושהה כחצי שעה במרחב האווירי הישראלי כשהוא מלווה על ידי כוחות צה"ל, עד שיורט באזור יער יתיר שבדרום הר חברון.

דובר צה"ל, תא"ל יואב מרדכי, מסר: "הכלי זוהה על ידי חיל האוויר עוד לפני כניסתו לשטח ישראל, ולווה כל העת על ידי כוחות צה"ל, הן ביבשה והן באוויר, כאשר מטוסי קרב קיימו אתו קשר לאורך כל הדרך. לדברי מרדכי, משיקולים מבצעיים הוחלט לאפשר לכלי הטיס לטוס בשמי ישראל ולא ליירטו מיד. אחת הסיבות להמתנה הייתה החשש מפגיעה באזרחים בעת הפלת המטוס".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה ליירוט כלי הטיס: "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי, ראש הממשלה קיבל את העדכון על ניסיון החדירה כשהיה בטיסה בדרכו לצפון. מסוקו של ראש הממשלה נחת לזמן קצר עד לסיום היירוט, ואז המשיך ליעדו.

נסראללה, אישר כי ארגונו שלח את כלי הטיס, ואמר: "יש זכות לשלוח מטוסי ריגול מעל פלסטין". הוא הודה ורמז כי חיזבאללה כבר ביצע ניסיונות חדירה דומים בעבר, וימשיך לנסות בעתיד. "זו לא הפעם הראשונה ולא האחרונה".

נסראללה טוען עוד כי מדובר במחדל של צה"ל: "הם טענו כי לא רצו ליירט אותו מעל אזורים מאוכלסים, אבל האם הים מאוכלס?"שאל. "אנחנו ניתן לישראלים לשבת וללמוד מה היכולות של המטוס באיסוף מודיעין וביצוע משימות. היכולות של המל"ט שכבר הוכחו הן היכולת שלו לנסוע מעל לים והאדמה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *