"מה שאתם עושים עם ניצולי שואה זה פשע"! הטיחה דורה רוט, ניצולת שואה בחברי הועדה שהתכנסה לדון במצב ניצולי השואה בישראל | 20% מהניצולים מוותרים על רכישת מזון מחוסר תקציב כלכלי | תעודת עניות למדינה

בישראל חיים היום 192 אלף ניצולי השואה, שגילם הממוצע עומד על 84. מדי יום נפטרים כ-37 ניצולים, ולמעלה מאלף ניצולים מדי חודש. בחמש שנים הקרובות, תחול ירידה טבעית במספר הניצולים. ב-2017 צופים כי יחיו 152 אלף ניצולים בלבד בישראל. ומה מצבם הכלכלי? תעודת עניות לממשלת ישראל.

קרא עוד:

[postim]

בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת שהתכנסה הבוקר (שני) דנו במצבם הכלכלי של ניצולי השואה החיים בארץ.

אחד הגורמים המרכזיים לכינוס הועדה, הנו סקר שהתפרסם ובו נתונים מזעזעים. על פי הממצאים, 20% מהניצולים ויתרו על רכישת מזון ואחד מתוך שמונה, ויתר על רכישת תרופות. מרבית הנצולים אינם מסוגלים לעמוד בהתחייבויות החודשיות שלהם מבחינה כספית.

"מה עשיתם עם הכסף, מה?", הטיחה בחברי הועדה דורה רוט, ניצולת שואה. "לראות בטלוויזיה ניצול שואה שאין לו חימום בחורף, שאין לו כסף לאוכל, זו הבושה שלכם, בבית הזה, זו הבושה", אמרה רוט.

"מה שאתם עושים עם ניצולי השואה זה פשע. שש שנים הייתי רעבה. שש שנים חלמתי על חתיכת לחם. זה כסף שלי, לא שאלתם אותי למי לתת את זה. ועכשיו, עכשיו כשיש פה את הישיבה – מאוד מאוד נחמד. ובאתי מטבעון בשביל לדבר אתכם. תתנו לנו, תתנו לנו למות בכבוד. בלי ישיבות".