שר האוצר יאיר לפיד השתתף היום (רביעי) לראשונה בישיבת וועדת הכספים. במהלך הדיון אישרו חברי הוועדה שתקציב המדינה יהיה דו שנתי למשך 2013-2014, אך כבר ב-2015 נחזור למתכונת של תקציב חד שנתי. לפיד הסביר כי בעקבות האיחור שנוצר, הוחלט רק הפעם לאשר תקציב דו שנתי

מלווה בסוללת מאבטחים הגיע הבוקר (רביעי) שר האוצר, יאיר לפיד, לדיון הראשון שלו בוועדת הכספים של הכנסת.

קרא עוד:

[postim]

לפיד ביקש להשתתף בדיון מיוזמתו, במהלך הדיון אישרו חברי הכנסת להצבעה בקריאה שנייה ושלישית שתקציב המדינה הקרוב יהיה גם הוא דו שנתי לשנים 2013/14, אך שר האוצר הבהיר כי כבר ב-2015 הכוונה היא לשוב לתקציב חד שנתי.

בפתח הישיבה אמר לפיד, "אני שמח להיות פה. זו פעם ראשונה שאני פה, ואני מצפה לשיתוף פעולה מתמשך. התפישה שלי אומרת שכל השכל לא נמצא במקום אחד, ואשמח לשמוע, להשמיע, לדבר וללבן דברים. יושבים פה אנשים עם הרבה ניסיון".

"התקציב הדו שנתי אושר לראשונה ב-2009", הבהיר שר האוצר ואמר כי הדבר לא תוכנן כך שיהפוך לקבוע. "לגבי 2014-2013, צריך חוק תקציב אחד בהוראת שעה מיוחדת. אנחנו באיחור שלא מאפשר לעבוד על שני תקציבים בעת ובעונה אחת".

"עבודת הממשלה על תקציב מתחילה בפברואר-מארס. לא נגמור תקציב ונתחיל מיד תקציב חדש, צריך ליצור אווירה של ודאות בעולם הפיננסי, ואנחנו צריכים לייצב את האמון. על הרקע הזה, הצעות החוק שמונחות לפניכם מבקשות להאריך את הוראת השעה ל-2014-2013, אך ב-2015 נחזור לתקציב של שנה אחת", אמר לפיד.

במהלך הדיון נרשמו כמה רגעים משעשעים כאשר חברי ועדת הכספים ניסו להקשות על לפיד. "אנחנו נתנגד להצעת החוק הזו, כי היא מחלישה את הכנסת", סנטה יו"ר מרצ זהבה גלאון לעברו של לפיד, ושאלה: "אדוני השר, איך אתה מגיב לאמירה של שר השיכון, אורי אריאל, שאמר כי אם ההתנחלויות לא יתוקצבו הם לא יתמכו בתקציב?", לפיד השיב לה כי הוא "קרא את הדברים בעיתון".

חבר הכנסת יצחק כהן מש"ס מנה את שנות התקציב ועקץ את לפיד ,"בשנת 2015 כבר לא תהיו פה", בתגובה השיב יו"ר הוועדה ניסן סלומיאנסקי בהומור ואמר: "אני מבקש שלא תפריעו לשר לפיד כשהוא מדבר, כדי שלא יעבור לנו לפייסבוק".

חבר הועדה הטרי משה גפני קרא ללפיד להפריד את הדיונים והרפורמות בכנסת ולא לצרף את זה יחד עם חוק ההסדרים, בהמשך עקץ גפני ואמר: "איפה מעמד הביניים אני דואג להם שלא תפגע בהם, לפיד השיב בתגובה: "גפני אל תפריע לי יותר מידי, תזהר שאני לא יספר לחברים על הדברים שאנו סוגרים מאחורי הקלעים".

בהודעה שפורסמה שלשום אמר השר אריאל: "פניתי לראש הממשלה והבהרתי לו שאם בתקציב 2013 לא ייכלל מימון של כלל הפרויקטים לבנייה ביהודה ושומרון שעליהם הוחלט בעקבות פניית הפלסטינים לאו"ם, ופרויקטים נוספים ביו"ש – מפלגת 'הבית היהודי' תראה בכך הפרה של התחייבות ואנו נתנגד לאישור התקציב עד למציאת הפתרון לתקצוב שהובטח".