הצעת חוק חדשה שיגיש ח"כ דוד רותם מעוררת את זעמם של חברי האופוזיציה: הצעת החוק תקשה על הפלת הממשלה באמצעות הגשת הצעות אי אמון, יוגבל מספר השרים ואחוז החסימה יעלה

היוזמה לשינוי שיטת הממשל שמוביל אביגדור ליברמן, מס' 2 בליכוד ביתנו יוצאת לדרך: השיטה החדשה עשויה לשנות את כללי המשחק הפוליטיים בין האופוזיציה לבין הקואליציה.

קרא עוד:

[postim]

החוק לשינוי שיטת הממשל יעלה בשבוע הבא בוועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק תוצג תחת הכותרת "הגברת המשילות והעלאת אחוז החסימה", מי שיגיש את הצעת החוק הוא יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ דוד רותם (הליכוד ביתנו), שיציג את החוק אשר ימנע מהאופוזיציה להפיל את הממשלה.

לדברי בכירים בליכוד מי שעומד מאחורי הצעת החוק הם אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו שנתן אור ירוק לאשרר את החוק בכנסת. עם זאת, הצעת החוק אם תבוצע תיכנס לתוקף החל מהכנסת הבאה בלבד.

השינויים שמוצעים בהצעת החוק כוללים בין היתר: הקשחת תנאים להגשת הצעת אי אמון בממשלה. אם כיום אפשר להפיל ממשלה על יד גיוס 61 אצבעות חברי כנסת, מעתה על האופוזיציה לגבש רוב של 61 חברים לפני הגשת אי האמון. המשמעות ברורה – אין יותר הצעות אי אמון בכנסת.

גם במידה שאכן הצליחו חברי האופוזיציה לגייס 61 חברי כנסת שהביעו אי אמון בממשלה, לא יתקיימו בחירות חדשות והממשלה תמשיך בכהונתה.

עוד בתנאים: לא יהיה צורך בהסכמתו של נשיא המדינה להחלטת ראש ממשלה לפזר את הכנסת. כמו כן, העלאת אחוז החסימה, מ-2% ל-4%, מה שיפגע במפלגות הקטנות. בנוסף, מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה לא יקבלו מימון. מספר שרי הממשלה, יעמוד על 19 שרים ו-4 סגנים.

בהצעת החוק נכתב "המצב כיום, שלפיו מוגשת הצעה לאי אמון כעניין שבשגרה, גם כשאין לסיעות המציעות סיכוי כלשהו להפיל את הממשלה, ואינן מסכימות ברוב גדול על מנהיג חלופי – אינו רצוי. מטרת הצעת חוק יסוד היא למשול ביתר יעילות ולהפחית תמריצים לפיצול יתר ולפילוגים במערכת הפוליטית, שלעתים פוגעים בציבור ששלח את נציגיו לכנסת".

על צמצום מספר השרים נכתב: "בהיעדר מגבלות על המספר המרבי של חברי הממשלה, חלה עליה בגודלן של הממשלות עד למצב שבו כיהנו 30 שרים. לממשלה גדולה מדי יש חסרונות: העיקרי הוא קשיי תפקוד וקבלת החלטות של הרשות המבצעת".

ח"כ דוד רותם שכאמור יגיש את ההצעה אמר בתגובה: "הצעת החוק היא מימוש ההבטחה שלנו לבוחרים לחיזוק המשילות והכנסת. לא ייתכן שראש הממשלה והממשלה בכלל יהיו נתונים לסחטנות ותעלולים פרלמנטריים אין סופיים. העם בחר הממשלה על מנת שזו תמשול ותנהל את ענייני המדינה ועלינו לאפשר לה זאת. כל מי שטובת המדינה והחיים התקינים של האזרחים כאן עומדים לנגד עיניו צריך לתמוך בהצעה הזאת".