הבוקר אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את חוק המשילות שהציע ח"כ דוד רותם וגררה תגובות חריפות מהאופוזיציה | יחימוביץ' תקפה: "בעודו יושב על ספסל הנאשמים, ליברמן מצליח להטיל את מרותו" | ההצעה צפויה לעלות בקרוב לקריאה טרומית בכנסת

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (שני) את הצעת 'חוק המשילות' שהגיש ח"כ דוד רותם מסיעת 'ישראל ביתנו' ונועד "לאפשר לממשלה למשול ביתר יעילות", לדבריו.

קרא עוד:

[postim]

הצעת החוק שתועלה בהמשך לקריאה טרומית בכנסת, גוררת תגובות קשות מכיוון האופוזיציה שחבריה צפויים להיפגע ממנו באופן משמעותי.

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה היום לאישור החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה ומתחה ביקורת ישירה לעבר אביגדור ליברמן. "העובדה שהממשלה נתנה אור ירוק להצעה הכוחנית והאנטי דמוקרטית של ליברמן, היא אות קלון לממשלה ובעיקר לגורמים בה המתיימרים להיות דמוקרטיים", אמרה יחימוביץ' והוסיפה כי "מדובר בעוד חקיקה ישנה מבית מדרשו של ליברמן, אשר בעודו יושב על ספסל הנאשמים מצליח להטיל את מרותו על הממשלה כולה".

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון הצטרפה לדברי הביקורת וטענה כי הממשלה מבקשת לסתום פיות למפלגות האידיאולוגיות. "אחוז החסימה כיום הוא גבוה דיו, והעלאתו נועדה למנוע ייצוג של מגזרים שונים בפוליטיקה הישראלית. אם יתקבל החוק הזה שרקחה ישראל ביתנו, ייגרע עוד נתח מהדמוקרטיה", אמרה גלאון והוסיפה כי "בישראל אין בעיה של העדר משילות, אלא להפך – לממשלה יש סמכויות יתר ולאזרחים אין הגנה מספקת משרירות לבן של רשויות השלטון".

הצעת החוק כוללת בתוכה מספר שינויים הכוללים בין היתר: הקשחת תנאים להגשת הצעת אי אמון בממשלה. אם כיום אפשר להפיל ממשלה על יד גיוס 61 אצבעות חברי כנסת, מעתה על האופוזיציה לגבש רוב של 61 חברים לפני הגשת אי האמון. המשמעות ברורה – אין יותר הצעות אי אמון בכנסת.

בנוסף, לא יהיה צורך בהסכמתו של נשיא המדינה להחלטת ראש ממשלה לפזר את הכנסת. כמו כן, העלאת אחוז החסימה, מ-2% ל-4%, מה שיפגע במפלגות הקטנות. בנוסף, מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה לא יקבלו מימון. מספר שרי הממשלה, יעמוד על 19 שרים ו-4 סגנים.