ע"פ תוכנית צבאית שצפוי צה"ל להציג לממשלה, עולה כי ישנה שאיפה להגדיל משמעותית את מספר החיילים החרדים ודורש קביעת שירות דומה לבנים ובנות | לצורך מימוש התוכניות מבקשים בצה"ל 750 מיליון ש"ח

הבוקר (שני) הציגו נציגי צה"ל בפני חברי הוועדה לשוויון בנטל את תוכניתם הכוללת בין היתר: הארכת השירות הצבאי לתלמידי ישיבות ההסדר וקביעת שירות זהה לחיילים וחיילות.

קרא עוד:

[postim]

מעיון בפרטי התוכנית עולה כי בצה"ל שואפים להרחיב באופן משמעותי את כמות החיילים החרדים ולהשתמש בסנקציות נגד המשתמטים תוך הפעלת אכיפה יעילה באמצעות חקיקה מיוחדת לכך.

בצה"ל ממליצים לחייב גם את הבנות הדתיות בשירות אזרחי או צבאי וכן להאריך את השירות הצבאי לתלמידי ישיבות ההסדר מ-16 חודשים כיום ל-24. עוד מתכננים בצה"ל, ביטול העברת אלפי חיילים לשירות אזרחי מה שיגרום לגיוסם של אלפי חרדים מידי שנה.

התוכנית באה כתגובה על ההחלטה לקצר את השירות והיא מותנית בתקציב בסך 750 מיליון ש"ח ובחוקים שיסדירו את המתווה המבוקש. גורם בכיר בצה"ל הסביר כי "במציאות שבה חרדים משרתים 24 חודשים בממוצע, נכון יהיה שגם מסלולי ההסדר יבצעו שירות מתאים יותר".

במהלך ישיבת הוועדה לשוויון בנטל התייחס שר הביטחון משה יעלון לקיצור השירות ואמר כי "מחובתנו להקפיד שהוא לא יכביד את הנטל על מערך המילואים. עליו להיות מהלך משולב אשר פועל במיצוי מרבי של כוח האדם, בין אם על בסיס גיוס חרדים, הארכת שירות לבנות בתפקידים מסוימים על בסיס תפקיד ולא על בסיס מגדר, ושירות קבע ביחידות מסוימות".