בגידה בציבור, תוכנית דיכאון ומכות, הן רק חלק מהמילים בהן מגדירה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' את גזירות לפיד | בתוכנית: קיצוץ בתקציב טיפולי השיניים לילדים, בתקציב הצהרונים, בקצבאות ילדים ובתמיכת מוסדות לימוד תורניים

"אין לי דרך אחרת לתאר את ערימת הגזירות הזאת, אלא כאכזריות לשמה, בגידה בציבור ובעיקר שגיאה כלכלית קשה וחמורה. זו לא תכנית צמיחה, זו לא תכנית תקווה, אלא תכנית דיכאון ומכות". כך מגדירה יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' את יאיר לפיד.

קרא עוד:

[postim]

"העתק של נתניהו, אבל בצורה יותר ברוטלית ואכזרית וחסרת בושה. הוא מעביר את הגירעון מהכיס של הממשלה לכיס של כל הישראלים. האזרחים האלה הם מנוע הצמיחה של המדינה, היחיד". המשיכה.

סתיו שפיר, זו שהובילה מחאה חברתית לפני כשנתיים וחברת מפלגתה של יחימוביץ' בהווה,  הגדירה את לפיד, שהשתתף באחת ההפגנות, "תוחב את ידיו לכיסים של המפגינים שצעדו לידו".

בגזרת צמצום הוצאות המדינה, צפויה פגיעה במשפחות בעלי ילדים קטנים וכן קיצוץ נרחב בהוצאות הממשלה. שליש מתקציב סבסוד קצבאות הילדים יופחת (שני מיליארד שקלים), כך שקצבה עבור כל ילד תעמוד על 140 שקלים.

כיום, זכאים הורים לקצבאות עבור ילדים שנולדו אחרי שנת 2003, בסכומים הנעים בין 175 ל-263 שקלים בחודש, בהתאם למספר הילדים. בעבור ילדים שנולדו לפני שנת 2003 הסכומים נעים בין 175 ל-459 שקלים. באוצר מציינים כי הקיצוץ החד בקיצבאות הילדים, יביא לחיסכון של כמיליארד שקלים בשנת 2013, ועוד כשני מיליארד שקלים בשנת 2014. כיום משלמת המדינה שבעה מיליארד שקל בשנה עבור קצבאות ילדים.

בשנת 2014, עתיד היה סבסוד טיפולי השיניים, להתרחב לילדים עד גיל 14, מה שלא יתקיים כמובן.

הצהרונים יספגו קיצוץ של 600 מיליון שקלים בשנה. בעקבות דו"ח טרכטנברג, נקבע כי הממשלה תממן ב-2014 צהרונים בהיקף של 1.35 מיליארד שקל. אולם כעת, מבקש לפיד בחוק ההסדרים, לסבסד את הצהרונים רק בשלוש השכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות ביותר, ובסכום של 605 מיליון שקלים בלבד. בבסך הכל, קוצץ תקציב הצהרונים בכמיליארד.

מהתמיכה למוסדות לימוד תורניים יופחתו 200 מיליון שקלים בשנת 2013, ו-400 מיליון שקלים בשנת 2014 – בסך הכל 600 מיליון שקל בשנתיים.

נכון להיום, נתניהו אינו מתכוון להתערב בגזירות קשות אלו.