'הייתי שמח לעמוד ולבשר לכם איזה סוכריות אני מחלק לעם' | השיב לטענת העם, כי הפעם קיצץ גם לעשירים ולסקטורים שהיו מוגנים עד כה | בכוונתו לקצת 600 מליון ש"ח בתקציבי המוסדות התורניים

שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר ההסתדרות עופר עיני קיימו הערב (ד') מסיבת עיתונאים משותפת, במשרד האוצר בירושלים, על רקע הגזירות והקיצוצים שעתיד להטיל על אזרחי ישראל.

קרא עוד:

[postim]

לפיד פתח את המסיבה ואמר 'אני יודע שהרוחות סוערות ושלאנשים כואב, אני לא יכול להתווכח עם זה גם אותי הסיטואציה מכעיסה, הייתי מעדיף לעמוד כאן ולהגיד איזה סוכריות החלטתי לחלק לעם, אבל זו בדיוק ההתנהגות שגרמה לבור התקציבי שאתו אנחנו צריכים להתמודד'.

לפיד המשיך והסביר: 'כולם מבינים שצריך לסגור את הגירעון, אבל כולם רוצים שמישהו אחר ישלם אותו במקומם, לצערי אין ניסים בדברים האלה, אני לא יחלק כסף שאין למדינה, אני לא מוכן להגיע למצב של יון, שבו אנשים קמו בבוקר והדירה שלהם היתה שווה חצי, איבדו את מקום העבודה, וכל השירותים שסביבם קרסו.. מי שמוחה היום, אומר לכם בעצם אצלינו זה לא יכול לקרות, זה יכול לקרו אם לא נעשה כלום, זה לא יקרה במסגרת שלי'.

הטענה העיקרית שהופנתה כלפי שר האוצר הטרי, היא הפגיעה בציבור לו הבטיח לאורך קמפיין מסע הבחירות, כי לא יתן למוט רגליו – מעמד הביניים, וטען כי מעמד הביניים נפגע בגזירות הכלכליות שלא באשמתו, ומה שעשה השר כעת הוא בניגוד להבטחתו, ואנו נוכחים כי גם מעמד הביניים ייפגע ולא מעט בקיצוץ הנוכחי, על זאת הצטדק לפיד במסיבת העיתונאים: 'צריך לשים לב שבפעם הראשונה מזה שנים האדם העובד אינו הנפגע היחיד, אני לא סוציאליסט ואני רוצה לעודד עסקים בישראל, אבל הפעם קיצצנו גם לעשירים, חוק הריכוזיות לא יאפשר לטייקונים לשלוט במשק, והגדלנו את המס על רווחי הון, ומס על מוצרי יוקרה, ואת מס החברות, ובעלי השכר הגבוה לא יקבלו קצבאות ילדים, וקיצצנו את שכר הח"כים'.

'בנוסף לזה הקיצוץ הפעם כולל גם סקטורים שעד היום נחשבו מחוסנים מבחינה פוליטית, אלה ישבו על יד הצלחת', במילים אלו כיוון לפיד לח"כים החרדים שהיו שותפים בקואלציות הקודמות ודאגו כביכול למוסדות שלהם, כאן רמז לפיד כי בכוונתו לקצץ בתקציבי מוסדות החינוך החרדיים לשנת 2013-2014, קיצוץ שצפוי לעמוד על 600 מליון ש"ח.

לגבי טענת העם, שהפרות הקדושות מהם חוששים לקצץ הן החברות הגדולות, השיב לפיד: 'החוק שמאפשר הקלות מס לחברות הגדולות, הוא אכן לא חוק טוב, אבו בואו נזכור שזה לא משהו שעבר במחשכים, אלא זה חוק שהתקבל באור מלא בכנסת, לשנות חוק כזה זה אחד הדברים הקשים מבחינה משפטית, אנחנו נעשה כל מאמץ לשנות זאת בעתיד, אבל התקציב חייב לעבור עכשיו'.