במסגרת דיון שנערך בוועדת הכספים במהלכו אישרו החברים מתן ערבות מדינה של 204 מיליארד שקל לחברת החשמל, אמר יו"ר הוועדה, כ"ח סלומינסקי: "שוחחתי עם שר האוצר ואני מוסר בשמו שהוא נתן הנחייה לאנשיו להתחיל ברפורמה"

חשמל חינם לעובדים, משכורת ממוצעת של שלושים אלף שקל ומאות רבות של מקבלי משכורות גבוהות הרבה יותר, האם כל זה ייפסק? – שר האוצר, כך נודע הבוקר, הורה לאנשיו להתחיל ולקדם את הרפורמה במשק החשמל.

קרא עוד:

[postim]‬‏

אבל הניסיון מראה כי האנשים שעל השאלטר חזקים ממנו, החברה תשרוד את שר האוצר הנוכחי ותלעג גם לבאים אחריו. האם זו תחזית פסימית? הלוואי ונתבדה. זה יהיה טוב יותר לכולנו.

חברת החשמל ביקשה וגם קיבלה הבוקר אישור לערבות מדינה להלוואות שהיא נוטלת בסך של 2.4 מיליארד שקל. הערבות הזו מצטרפת לערבויות להלוואות קודמות שנטלה החברה, והם עומדים על סך של קרוב ל-10 מיליארד שקל.

סכום דמיוני שלא ברור כיצד הוא עולה בקנה אחד עם מסכת הבזבוזים של החברה המתנהגת כאילו ואין כל חוב משתרג על צווארה. אבל למה לחסוך אם בסוף המדינה היא זו שתשלם הכול.
בעזרת הערבויות מצליחה חברת החשמל לקבל הלוואת בריבית נמוכה יותר מאשר הלוואות שהייתה נוטלת ללא ערבות המדינה. חברת החשמל מוכרת כחברה גירעונית שלא ברור כיצד תעמוד בהתחייבויותיה ואי לכך, הריבית על הלוואות שהיא נוטלת הינה גבוהה במיוחד.

החברה המעוניינת לחסוך בעלות הריבית, שבסכומים גדולים כל כך מגיעים למאות מיליוני שקלים כל שנה, מבקשת מהמדינה שתערוב לתשלום חובותיה וכך תקבל הלוואת בריבית נמוכה.

לטענת החברה ההלוואה הנוכחית נדרשת עבורה לאחר שהזרמת הגז ממצריים פסקה לחלוטין והיא זקוקה להשתמש בדלקים יקרים יותר עבור הפעלת תחנות הכוח והפקת החשמל לבתי ישראל.