חוקרי מס הכנסה יודעים לקרוא עיתונים, בדיוק כמו שהציבור שאליו מכוונת הפרסומת המופיעה בעיתון יודע | בעלי עסקים חוו את התובנה הזו על בשרם בשבוע האחרון. מה הם חשבו לפני כן?

לפעמים לא צריך ללכת רחוק מידי בכדי ללכוד את מעלימי המס. עלעול קצר בעיתון המקומי מגלה לפקיד המס את העסקים המפרסמים בו אולם למרבה הפלא כלל אינם רשומים במס הכנסה. חוקרי המס עלעלו בעיתונים ויצאו לשטח וכמו בכל פעם, מצטטים לפנינו את התירוצים ששמעו ממעלימי המס.

קרא עוד:

[postim]‬‏

בעל חנות נעליים באילת שכח לרשום 705 ₪ מאחר ו"היה לחץ בבוקר", וגננת כלל לא הודיעה לרשות המסים על עיסוקה ולא פתחה תיק. כך נמצא במהלך מבצע ביקורות ניהול ספרים שערך משרד השומה אילת.

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל רשות המסים, משה אשר, למשרדים האזוריים, להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר, ע"י עריכת מבצעי שטח על מנת להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

המטרות העיקריות של מבצע זה היו הרתעה והגברת הנוכחות בשטח באמצעות ביקורות ניהול ספרים, זאת במטרה לשפר את רמת הציות.

חלק מהביקורות נעשה, כך מדווח מס הכנסה, על פי מידע מודיעיני מוקדם שנאסף מהעיתונות המקומית, חלקן על פי מידע שהתקבל במשרד וחלקן על פי תכנית העבודה של המשרד.
במסגרת המבצע בוצעו 41 ביקורות. ב – 19% מהביקורות נמצא אי רישום תקבולים וב – 22% נמצאו ליקויים בניהול ספרים.

במקרה אחר נפתחה חקירה נגד בן 56 מקיסריה, החשוד כי לא דיווח על הכנסות של מיליוני שח מעסקי נדל"ן והשקעות, שהיו לו בארץ ובחו"ל. בית משפט השלום בחיפה שחרר אותו הבוקר בערבויות של 550,000 שח ועיכב את יציאתו מהארץ למשך 180 יום.