בישראל לא מאמינים שהפלסטינים רוצים שלום אמיתי וממשיכים את הבניה בירושלים | בכירים במדינות האיחוד האירופי מזהירים כי יתמכו במאמצי הפלסטינים להכרה במוסדות האו"ם בכלל ובבית הדין הבינלאומי בהאג בפרט | האם נתניהו מטרפד הסכם שלום?

בישראל לא מאמינים שהפלסטינים רוצים שלום אמיתי, אולי בשל כך אין מאמץ משמעותי מצב נתניהו לקדם את תהליך המשא ומתן. גם דברים שהתחייב לג'ון קרי, כגון הפסקת בניה בהתנחלויות ובירושלים, הוא אינו מקיים, כך טוענים היום מספר דיפלומטים ממדינות מרכזיות באיחוד האירופי.

קרא עוד:

[postim]

המסר אותו משגרים הדיפלומטים לישראל, הוא שאירופה עשויה "לתת רוח גבית" למאמצי הפלסטינים להכרה במוסדות האו"ם בכלל ובבית הדין הבינלאומי בהאג בפרט, אם ייכשלו המאמצים לחידוש התהליך המדיני כתוצאה מהמשך הבנייה בהתנחלויות.

לפי דיווח 'מעריב', אומרים גורמים ישראליים כי האירופים הזהירו אותם שאבו מאזן צפוי לחדש את הקמפיין הפלסטיני החד-צדדי לקבלת הכרה באו"ם, אם לא תופסק הבנייה בשטחי יו"ש. הם אף איימו שאירופה תגביר את המאמצים לסימון מוצרים המיוצרים בהתנחלויות.

הרקע למהומות החדשות נובע מקידום בנית אלפי יחידות דיור בשכונות רמות וגילה בירושלים. לפי הצעד הזה, מובן כי נתניהו אינו עושה מאמץ על מנת לקדם את יוזמת פרי ויתירה מכך, אף שם לה רגליים. אבו מאזן התחייב בפני קרי להשהות את המהלכים הפלסטיניים באו"ם עד למיצוי המאמצים האמריקאים לחידוש תהליך השלום, ואילו נתניהו הבטיח לרסן את הבנייה בהתנחלויות, מה שלטענת האירופים, לא מתקיים בפועל.

כאמור, בישראל לא מאמינים לכוונותיו הטובות של אבו מאזן. אחד האנשים המרכזיים הוא ראש השב"כ יורם כהן שאינו מתרשם מדברי יו"ר הרשות בעניין משא ומתן. לדבריו, אין לו כל אינטרס לחדש את שיחות השלום.

כדאי לציין כי חברי כנסת רבים נוספים מצדדים בעמדתו של ראש השב"כ ואף טרחו להשמיע את דבריהם, אחד מהם הוא יו"ר הקואליציה וחבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ יריב לוין. לדבריו: "ראש השב"כ מאשר את מה שמרבית הציבור הישראלי כבר הבין מזמן, על כך שהפלסטינים ואבו מאזן אינם רוצים בשלום". לוין הוסיף כי "הוויכוח בין הפלסטינים הוא על אופי המדינה שהם רוצים להקים – האם תהיה בעלת מאפיינים דתיים אסלאמיים או חילוניים; אבל אין שום ויכוח על הרצון לחסל את ישראל ולהשתלט על כל שטחה, בין אם מדובר בבית אל וחברון ובין מדובר בתל אביב ונתניה".

במפלגות השמאל הדעות מגוונות ומתונות, אם כי רובן נוטות לתמוך בעובדה שאבו מאזן נמצא על עץ גבוה מדי ואין לו כל מוטיבציה ועניין לחדש את המשא ומתן. הם אינם מאשימים את נתניהו, אם כי לא שוללים את העובדה שעליו לעשות מאמצים גדולים יותר, שישכנעו את אבו מאזן לגשת לשולחן הדיונים.