השר האמריקאי קרי השיג את המטרה | נתניהו ואבו מאזן מעניקים מחוות הדדיות אך לא נכנעים | נתניהו ישחרר אסירים ויקפיא בניה | אבו מאזן יוותר על התנאי המוקדם של חידוש השיחות על בסיס קווי 67'

צום הרמדאן שיתקיים החל מתאריך ה- 7 ביולי, גורם כנראה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפתוח בסדרת מחוות לפלסטינים. אבל יש גם תמורה: הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, יוותר מצידו על דרישתו המרכזית, חידוש השיחות עם ישראל על בסיס גבולות 67' ושרטוט העקרונות לגבולות המדינה הפלסטינית כתנאי מוקדם לחידוש השיחות, כך מדווח הבוקר מעריב.

קרא עוד:

[postim]

נתניהו מצדו מוכן לשחרר מספר מסוים של אסירים, המוחזקים בכלא מלפני הסכמי אוסלו. בנוסף, האפשרות שנתניהו יעביר החלטה רשמית בקבינט על הקפאת הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות ביהודה ושומרון הופכת ליותר ויותר סבירה.

בימים הקרובים יחלו בשב"כ, בשירות בתי הסוהר, במערכת הביטחון ובמשרד המשפטים לגבש קריטריונים לפיהם ניתן יהיה להחליט אילו אסירים לשחרר והאם לא יסכנו את הציבור.

מבחינת נתניהו, שחרור אסירים והקפאת הבנייה, בנוסף לצעדים כלכליים שהם חלק מהשלום הכלכלי שהוא מאמין בו, הם בבחינת מחווה לפלסטינים ולא כניעה לתנאים מוקדמים. בעיניו מדובר בניצחון, שכן אבו מאזן יוותר בתמורה על התנאי המוקדם המרכזי שלו, והוא חידוש השיחות על בסיס קווי 67'.

מבחינת אבו מאזן, הסכמת נתניהו לשחרור אסירים הוא הישג תודעתי משמעותי ביותר עבור הרחוב הפלסטיני. זהו הישג שיש לו "נראות", שיירשם בספרי ההיסטוריה כהישג אישי שלו, גם משום שנושא האסירים הוא עניין כאוב במיוחד אצל הפלסטינים.

אם כך מדובר בניצחון קטן לשר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שמטרתו היתה לגרום לשניים להישאר בעמדותיהם ולא להיראות כמי שוויתרו ונכנעו.