בית משפט העליון ביקר את עיריית ת"א שאינה אוכפת חוק העזר לגבי סגירת חנויות בשבתות | העירייה תוקפת את ההחלטה: "נמצא פתרון שיאזן בין המנוחה לבין החופש" | ח"כ הורוביץ: "לתקן את החוק"

ניצחון ליהדות החרדית היום בבית המשפט: בית המשפט העליון קיבל היום (ג') את הערעור שהגישו בעלי מכולות בתל-אביב, וקבע כי על עיריית תל-אביב יפו לפעול באופן נחרץ יותר כדי לוודא שסניפים של רשתות AM:PM וטיב טעם לא יפעלו בשבת. השופטים קבעו כי על העירייה לשקול שימוש באמצעי אכיפה נוספים, שכן האכיפה בדרך של הטלת קנסות בלבד, שפי שהנהיגה העירייה עד היום, אינה משיגה את מטרת החוק.

קרא עוד:

[postim]‬‏

בפס"ד נקבע שבהתנהלותה הנוכחית, העירייה מאפשרת בפועל את הפרתו המתמשכת של חוק העזר, ובכך נפגע שלטון החוק. על העירייה להחליט בתוך 60 יום כיצד בכוונתה לפעול.

בתגובה לכך אמרו היום בעיריית תל אביב-יפו כי היא "תלמד את פסק הדין ותמצא פתרון שיאזן בין המנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת – כפי שעשינו עד היום".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), המתמודד לראשות העיר קיבל מחד את פסיקת בית המשפט וטען כי ההתנהלות של העירייה אשר לא אוכפת את חוקיה שלה היא בעייתית, אך מנגד הבהיר שיש לשנות את חוק העזר העירוני כדי לאפשר באופן מידתי את פתיחתם של עסקים לרווחת הציבור. "בג"ץ חושף באופן נוקב את מה שרבים חשים: המדיניות הפסולה של עיריית תל אביב-יפו, שמתייחסת לתושבים ולעסקים הקטנים כאל פרה חולבת של דוחות ומסים", אמר ח"כ הורוביץ. לטענתו, "המצב הקיים הוא אכן 'ישראבלוף', כדברי השופט רובינשטיין: העירייה מתהדרת בתואר 'עיר ללא הפסקה' ומאפשרת לעסקים שונים לפעול בשבת, אך גם מטילה על אותם עסקים ממש קנסות ודוחות".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, מר אורי רגב, קרא לעיריית תל אביב לשנות כבר בישיבתה הקרובה את חוק העזר כך שיתיר פתיחת חנויות נוחות ומינימרקטים קטנים בשבתות ובחגים. "חנויות הנוחות הפכו לחלק מאיכות החיים בסופי שבוע ברבות מערי הארץ. הן מהוות איזון נאות בין שמירה על אווירת שבת לצורך בקניות דחופות. אם חוק העזר העירוני בתל אביב אינו מאפשר זאת יש להתאים את חוק העזר לרוח הזמן".

מרשת המרכולים AM:PM מסרו היום כי הם כשהם יקבלו את פסק הדין לידיהם הם ילמדו אותו.