התבטאות חריגה של הרמטכ"ל בטקס סיום קורס טיס. גנץ התייחס לאיומים מצפון, למלחמה הנמשכת בסוריה ולמעורבות חיזבאללה. "אנו נדרשים להיות מוכנים", אמר. הערכות: חיזבאללה מסכן את לבנון ומקרב אותה למלחמת אזרחים

הרמטכ"ל, בני גנץ, דיבר היום (חמישי) בטקס סיום קורס טייס שבו הוענקו כנפי טיס למסיימי הקורס בבסיס חיל האוויר בחצרים, והתייחס לזירות הרבות שבהן נדרש צה"ל להתמודד. "נביט סביב", אמר גנץ, "הזירה בטלטלה, מדרום ומצפון. סוריה עודנה שותתת דם ובלבנון – האש החלה לאחוז בשולי גלימתו של נסראללה".

קרא עוד:

[postim]‬‏

הוא הדגיש כי חיל האוויר הוא זרועו הארוכה של צה"ל הפועלת במשולב עם שאר זרועות הצבא: "אנחנו זקוקים לשיתוף הפעולה הזה כדי לנצח את כל האויבים שלנו. בכך טמונה עצמתנו".

לדבריו, תמונת המצב האסטרטגית מציבה אתגרים בטווחים ובסוגי תווך שונים ורבים מאי-פעם: "נביט סביב, הזירה בטלטלה, מדרום ומצפון. למול המציאות המשתנה הזו, אנו נדרשים להיות מוכנים, מתואמים וערוכים מאי פעם".
הדברים נאמרים על רקע החולשה האסטרטגית של חיזבאללה בשלוש חזיתות: ישראל, סוריה והזירה הפנים לבנונית. עם זאת, ההערכות הן שהארגון עדיין שומר על מוכנות למלחמה מול ישראל וממשיך להעביר אמצעי לחימה מסוריה ללבנון כולל נשק 'אסטרטגי'.

בשנה האחרונה חיזבאללה העמיק את המעורבות שלו בלחימה בעומק סוריה, בהגנה על משטר אסד והגנה על הגבולות – שם הוא הפך לגורם הדומיננטי. בקרבות השונים בשנים האחרונות נהרגו כ-200 פעילי חיזבאללה ונפצעו אלפים, ואנשי הארגון היו אחראים למותם של חפים מפשע מהעם הסורי.

רק לפני כחודש, הודה מזכ"ל הארגון נסראללה שאנשיו נלחמים בסוריה לאחר שתקופה ארוכה הוא שיקר ללבנונים בנושא. הוא הסביר את המעורבות שלו כ"הגנה על עקרון ההתנגדות על השיעים בסוריה", אולם במעשים אלה הוא הפך את המשבר בסוריה למלחמה בין עדתית. הקהילה השיעית התומכת בחיזבאללה נפגעת באופן עקבי ומתמשך בעקבות מעורבות הארגון בסוריה. על פי הערכות, התנהגות חיזבאללה מסכנת את לבנון ומקרבת אותה לשלב של מלחמת אזרחים.