השר גלעד ארדן: "אנחנו לא מתקרבים לחידוש המו"מ" | גורמים אמריקנים: הפגישה תוביל ל"פריצת דרך" בתהליך המדיני | גורם פלסטיני - מאמציו של קרי עדיין לא הובילו להתקדמות אמתית | בשלב זה לא נראה כי הצדדים הצליחו לגשר על הפערים העמוקים

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי שב לישראל, בפעם השלישית בתוך 48 שעות, לפגישה נוספת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שנערכת הערב (שבת) בירושלים. בפגישה משתתפים גם שרת המשפטים הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, ציפי לבני, ראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור והמזכיר הצבאי אייל זמיר.

קרא עוד:

[postim]‬‏

קרי, שהאריך את שהותו באזור וביטל ביקור מתוכנן באבו דאבי, מנסה בכל כוחו להשיג הבנות בפגישותיו עם המנהיגים שיאפשרו לצדדים לחזור לשולחן המשא ומתן. בשלב זה אין כל עדות לכך שמאמציו נושאי פרי ונראה כי טרם הושגה פריצת דרך.

גורמים מדיניים בישראל ובארה"ב העריכו כי הפגישה תוביל ל"פריצת דרך" בתהליך המדיני, לאחר כמעט שלוש שנים של קיפאון מוחלט בין ירושלים לרמאללה. "קרי דחה את מסיבת העיתונאים שהוא אמור היה לערוך בצהריים בעמאן, כי הוא מאמין שאחרי הפגישה הערב יהיו לו בשורות טובות יותר",

קרי דוחף את ישראל והרשות הפלסטינית לקיים פסגה מדינית כבר בשבוע הבא בירדן, ככל הנראה לא בנוכחותם האישית של נתניהו ואבו מאזן אבל כן בדרגי עבודה בכירים – השרה ציפי לבני והשליח המדיני עו"ד יצחק מולכו מן הצד הישראלי, וסאיב עריקאת שממונה על המשא ומתן עם ישראל בצד הפלסטיני. לבני ומולכו בילו ביומיים האחרונים שעות ארוכות עם יועציו הקרובים של קרי. פסגה בה יישבו השניים עם בכירים ברשות הפלסטינית עשויה לסלול את הדרך לפגישת עבודה בין נתניהו לאבו מאזן, דבר שלא קרה מאז שנת 2010.

ג'ון קרי ובנימין נתניהו
ג'ון קרי ונתניהו בפגישתם בשבוע שעבר

מנגד, אמר גורם פלסטיני בכיר כי מאמציו של קרי עדיין לא הובילו להתקדמות אמיתית. "הניסיונות של ארה"ב נמשכים, אבל עד עתה בלי תוצאות ממשיות – שיוכלו להוביל לחידוש המשא ומתן".
קשה לקבוע מי מבין הצדדים מספק כרגע הערכה מדויקת יותר של המצב. קרי עשוי לספק תשובות במסיבת עיתונאים שייכנס מחר בבוקר בירושלים ובה יסכם את הביקור.

בירושלים שוקלים בחיוב אפשרות לשחרר אסירים פלסטינים כמחווה לאבו מאזן, אבל לא "במכה אחת" עם תחילת המשא ומתן אלא כצעד "בונה אמון" שיתבצע בשלבים. לגבי הקפאת בנייה, ישראל מעדיפה מדיניות של הקפאה "רכה", כלומר – להימנע מבנייה בהתנחלויות אך לא להכריז על כך באופן מוצהר. בנושא הגבולות, מסתמן כי ישראל לא תסכים להצהרה שהפלסטינים היו רוצים לראות.

קרי הציב את הסכסוך הישראלי-פלסטיני בראש סדר העדיפויות שלו, ואם גם הביקור שלו כאן ייגמר ללא תוצאות ברורות – הוא ייקלע למצוקה, לאחר שכבר כעת נשמעת ביקורת בתוך מחלקת המדינה בוושינגטון על חלוקת הזמן והאנרגיות שלו.