ישראל מוכנה למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים | אבו מאזן דורש שלושה תנאי סף | קרי עזב את ישראל פעם נוספת ללא חידושים בעניין

ג'ון קרי אומנם עזב את ישראל, אך הבעיות נשארו כאן מאחוריו ללא שום פתרון ניכר. האם מאמציו יישאו פרי אי פעם? אין תשובה לשאלה זו, אך הדבר אינו מונע מקרי להכריז כי ישוב לאזור בתוך שבועיים ימים.

קרא עוד:

[postim]

לאחר שקרי עוזב, מתבררת הסיבה הידועה אולי כבר מראש, מדוע אין התקדמות בעניין המשא ומתן והיא, סירובו של אבו מאזן לגשת לשולחן הדיונים, ללא קיום שלושה תנאים מוקדמים מצד ישראל: שחרור כל המחבלים הרוצחים שכלואים בישראל ואשר נשפטו לפני חתימת הסכמי אוסלו, הקפאת בנייה מעבר לקו הירוק והכרזה כי המו"מ מתחדש במטרה להקים מדינה פלשתינית על בסיס קווי 67', עם הסכמה לחילופי שטחים.

באמריקה דווקא מסכימים בנימין נתניהו, נגד הצבת תנאים מוקדמים לחידוש המו"מ. בישראל מוכנים לדיון גם בנושאים כמו אלה שאבו מאזן מעלה כתנאים מוקדמים. נתניהו אינו דוחה את הדרישות של אבו מאזן, אך קובע כי ייכללו בנושאים שיעלו לדיון במשא ומתן ולא יהיו תנאי מוקדם.

לדעתם של גורמים בכירים בישראל, האפשרות לגשת למשא ומתן היא עניין של ימים ספורים, לו רק ירצה בכך אבו מאזן. סגן היועץ האמריקאי לביטחון לאומי, בן רודס, אמר: "הפוקוס עכשיו הוא לא רק למצוא דרך שנתניהו ואבו מאזן ייפגשו, אלא לוודא כי כל משא ומתן ייגע בנושאי הסדר הקבע, כך שיהיה לו הפוטנציאל לפתרון".