חברי הכנסת הצביעו לפנות בוקר בעד תיקון חוק גיוס בני הישיבות לשירות בטחון והשירות האזרחי || חוק הגיוס: 64 בעד 21 נגד, חוק השירות האזרחי: 66 בעד 29 נגד || הח"כים החרדים קרעו קריעה בתוככי המליאה

חוק גיוס בני הישיבות לשירות בטחון ולשירות אזרחי הגיע לפנות בוקר למליאת הכנסת, וסחף אחריו מראות שטרם נראו בכנסת ישראל מאז קום המדינה.

קרא עוד:

[postim]

את החוק הציג יו"ר 'ועדת פרי' שר המדע יעקב פרי, חברי הכנסת החרדים יצאו מהמליאה בעת נאומו, קראו פרקי תהילים וסליחות בפתח המליאה, המעמד הסתיים בתקיעת שופר על ידי ח"כ פרוש.

לפני ההצבעה עלו חברי הכנסת כ-60 בסך, להביע תמיכה או הסתייגות, אחרונים חביבים עלו בזה אחר זה חברי הכנסת מטעם יהדות התורה ותקפו במילים קשות, את החוק ואת העומד בראשו שר האוצר יאיר לפיד, ראשון הדוברים היה ח"כ ר' יעקב אשר, אחריו עלה ח"כ ר' אורי מקלב שאמר " התורה היא חיינו אלפי שנים ברצף, זה בטבע שלנו וטבע א"א לשנות, זה הפער הגדול ביננו, שאצלכם זה יום חג שכביכול הבאתם שינוי היסטורי, אבל אצלנו זה יום אבל, יום בו יהודים שולטים במדינתם והם שרודפים אוסרים ואוסרים את לומדי התורה".

אחריו עלה ח"כ ר' ישראל אייכלר, היום הזה יזכר כיום בו הוכרזה מלחמה על תורת ישראל, יום בו הוכרזו לומדי התורה כעבריינים פליליים כאחרון הרוצחים, מי שיתמוך ויתן יד לחוק הזה לא יישכח ולא ייסלח.

יאיר, מה עם המשך הפסוק?

אחריו עלה ח"כ ר' מנחם אליעזר מוזס, שהתייחס לנאומו של לפיד מוקדם יותר, שציטט בשעות הערב המוקדמות את הפסוק 'ששת ימים תעשה לך מלאכה', שהיהודי מצווה לעבוד ולא שיצפה שאחרים יפרנסו אותו, על כך אמר ח"כ מוזס, האם לפיד לא מכיר את המשך הפסוק, וביום השביעי שבת לד' אלוקיך אתה ובנך ועבדך וגו', אף בן ישיבה לא יגוייס בכפייה, מדובר כאן במלחמת תרבות נגד הציבור החרדי, מקור הסמכות של בחורי הישיבות הם ראשי הישיבות והאדמו"רים שלהם הם נשמעים, ולכן שום חוק לא ישנה את אורחותינו.

דרמה: פרוש אזק את ידו לדוכן והורחק

נאומו של ח"כ ר' מאיר פרוש יחקק כרגע היסטורי ודרמתי בתולדות הכנסת, תחילה פתח בדברים ואמר, ביום הזה שממשלת הזדון מחוקקת לגייס בכפייה בני ישיבות, הפך לאבל מחולנו, למרות שהיום ט"ו באב והוא לכאורה יום טוב, נלך לכלא עם אזיקים על ידינו, ואז שלף מכיסו אזיקים אמיתיים וענד קצה אחד על ידו הימנית ואני השניה למקרופון המחובר לפודיום (דוכן), יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הורה לו לרדת מהדוכן מיידית לאור הפרובוקציה, אך זה טען כי אין באמתחתו את המפתחות, לכך נדרש משמר הכנסת, שניסה דקות ארוכות לחלץ את האזיקים מהפודיום ולסיים את הדרמה, לאחר כ5 דקות של עיקוב, פורק המיקרופון מהפודיום, וח"כ פרוש הורחק מהמליאה.

גפני: יום שחור, זה כתם בל ימחה

כרגיל נאומו של ח"כ ר' משה גפני נשמע בטונים גבוהים ותקיפים, כשהוא פותח ואומר: יום שחור הוא לכנסת, אני הרבה שנים כאן, אבי לא זוכר יום כזה רע, מפלג, גורם כל כך הרבה נזק, חלקו בלתי הפיך, אין מדינה בעולם שמי שחפצה נפשו להגות בתורה יומם ולילה יוגדר כעבריין, זה כתם בל ימחה, הבית היהודי הלכו בעבר עם מפלגת שינוי, ומיד קיבלו 'התנתקות', רק התחילו להלחם בתורה, המצב בסוריה זולג אלינו, הכלכלה נעשתה קשה, פוגעים בשכבות החלשות, וכל זה רק בגלל שפוגעים בתורה, שום חוק לא ישנה את אורחות חיינו ולא ניתן שיפגעו בנו.

ליצמן: אני מתחנן אל תעשו קרע בעם

את מסכת הנאומים סיים ח"כ ר' יעקב ליצמן שפתח את נאמו בקול רועד, ואמר, אבותיכם מסרו את נפשם על התורה, והם מסתכלים מלמעלה מה תצביעו, וכך גם אנחנו נעשה, אף אחד לא יתגייס בניגוד לרצונו, שווה לשר האוצר כל התסיסה נגד הציבור החרדי, בזמן שהוא בעצמו לא שירת בצבא, הוא שירת ככתב 'במחנה' (עיתון צבאי), ואני משרת ככתב ב'המודיע'… אתה בא להטיף לנו בזמן שלא למדת כלום, אפילו לימודי ליב"ה, אתה בא ללמד אותנו כמה זה אחד ועוד אחד, מטיף לנו מוסר, כשאתה בסך הכל היית כתב.

שימו לב שח"כ פלסנר (לשעבר ח"כ בקדימה) לא בכנסת, שהרשימה נפסקה בדיוק לפניו (שובץ במקום 3), הוא זה שהתחיל (את חוק הגיוס) והוא זה שסיים, סיים את הקריירה שלו.

היתה מפלגה שגם השפילה את החרדים בכנסת ובטלוויזיה, ובין לילה 15 המנדטים שלה נעלמו, כך לא בונים מפלגה בלהשפיל את החלשים ולדרוך עליהם, גם 19 מנדטים יכולים להעלם בין לילה, הבית היהודי, היינו פעם אחים, אין לכם שום סנטימנטים לתורה, אין לכם בעיה לפגוע בעולם התורה אין בחוק הגיוס ואין בחוק התקציב בו מקצצים 54% מעולם התורה, ניסיתם התנתקות פעם אחת ואתם מנסים פעם שניה, רבותי אני מתחנן אל תעשו קרע בעם. סיכם ח"כ ליצמן את דבריו.

לאחמ"כ עלה שר האוצר לפיד לסכם את הדיון בנאום קצר, ושוב חזר על הטקסטים המוכרים והשקריים, "אין בי שנאה לא לחרדים ולא לתורה, איש אינו חפץ להציק לכם, אלא שאיינו יכולים להמשיך לחיות עם ההסדר הישן, זה חייב להשתנות – בעת נאומו שהו כל חברי הכנסת החרדים מיהדות התורה ומש"ס מחוץ למליאה כאטת מחאה.

לאחר מכן נערכה ההצבעה על שני החוקים בנפרד, בעד חוק הגיוס לשירות בטחון (צה"ל), הצביעו 64 ח"כים והתנגדו לו 21, בעד חוק השירות האזרחי הצביעו 66 לעומת 29 נגד.

קרע רוע גזר דיננו – קרעו את חולצתם במליאה

ח"כ גפני הפתיע כשביקש מיו"ר הכנסת לגשת למיקרופון ולהביע הצעת אי אמון, גפני ניגש וקרא: היות וזה יום שחור וגוזרים עלינו גזירה הכי קשה לנו מכל, אני קורא "אבינו מלכנו קרע רוע גזר דיננו", ואז קרע את חולצתו, אחריו עשו כן גם שאר ח"כי יהדות התורה, פרוש שהוכנס כדי להצביע זעק לעבר ראש הממשלה, קרעתי קריעה כשאבי נפטר ושאימי נפטרה, כעת אני קורע קריעה בגללך", אייכלר זעק בעת הקריעה, אני קורע קריעה על שריפת התורה.

בתום יום ארוך של דיונים בנושאים וחוקים שונים שהחל בשעה 16:00 הסתיימו דיוני המליאה בשעה 5:20 לפנות בוקר יום שלישי, לאחר שחוק המשילות והעלאת אחוז החסימה ל4% עבר גם הוא ברוב של 45 מול 25.

מליאת הכנסת צפויה להתכנס שוב היום (שלישי) בשעה 13:00 במהלכה תדון שעות ארוכות בתקציב לשנת 2014