דובר צה"ל אסר כניסת עיתונאים לכנס מיוחד לחיילים חרדים • מי דיבר נגד הרב ראב"ד, ומה חושבים החיילים על התנהלות צה"ל? • JDN בדק

חיילים חרדים השתתפו אמש (ג') בשעות הערב בכנס מיוחד במסגרת תוכנית שח"ר כחול, בבית החייל בתל אביב. משום מה, ובניגוד להנחיות קודמות, אגף דובר צה"ל הודיע כי לא תתאפשר כניסה לעיתונאים לאירוע.

במקביל, וכפי שפרסמנו ב-JDN, רב חיל האוויר ומי ששימש כרב ויועץ לתוכנית שח"ר כחול, הרב משה רם ראב"ד, הודיע על פרישתו מתפקיד רב ויועץ בתוכנית שח"ר, ועורר סערה בצמרת צה"ל.

ראש אכ"א היתה שמחה להתפטר מהרב ראב"ד

"למרות שלא היו עיתונאים באירוע, הסגל הפיקודי לא הנפיק 'כותרות סנסציוניות', ופרט לרמיזות כמעט מפורשות נגד הרב ראב"ד, לא הייתה התבטאות יוצאת דופן", מספר חייל חרדי שהשתתף באירוע וביקש להישאר בעילום שם.

עוד ב-JDN:

[postim]

לדבריו, ראש אכ"א, אלוף אורנה בארביאי, רמזה שהייתה מאוד שמחה לפטר את הרב ראב"ד, אבל בינתיים הוא משמש בתפקיד רב חיל האוויר. בין כך או כך, הרב ראב"ד צפוי לסיים את שירותו הצבאי בקיץ הקרוב.

האם הצבא 'מחלן' את החיילים החרדים?

ביקשנו לשוחח עם אלי הלמן, פרויקטור של תוכנית שח"ר בחיל הים לשעבר, כדי לתהות על קנקנו של שח"ר כחול, ולשאול האם היו שינויים משמעותיים בתוכנית 'שילוב חרדים' שמצדיקים את התפטרותו של הרב.

"במשך שירותי בצה"ל, הייתי שותף לאין-ספור דיונים עם קצינים בכירים באכ"א בעניין המדיניות לחיילי שח"ר", מספר הלמן. "הרב ראב"ד היה הרב היחיד שעמד על דעתו ודאג באמת ובתמים לחיילים החרדים.

"הייתה לו, ועדיין יש לו, אחריות אישית לחיילים החרדים. הוא יזם את הפרויקט הזה ודאג לו מההתחלה. הוא תמיד אמר לי כי אסור לשכוח שאנחנו שליחים, 'צריכים לזכור מה אנחנו ומה הערכים שחשובים לנו'. לאור הפרסומים בצה"ל לקבוע מדיניות שעשויה לפגוע ברמה הרוחנית של החיילים החרדים, פרישתו לא מפתיעה אותי. יש לו אחריות גדולה ואם הוא חושב שצה"ל לא יצליח לעמוד בדרישותיו – הוא לא יוכל לתת לזה יד".

האם נהיה עדים לרבולוציה ולבריחה של חיילים חרדים מצה"ל? ימים יגידו.