שר האוצר יובל שטייניץ החליט להפחית את המס על הבלו ומיסי הקנייה המוטלים על סולר המשמש לייצור חשמל ב- 69%, ולהעמידם על שיעור דומה לזה הקיים בגין שימוש בסולר בתעשייה. על פי החלטה זו, תעריף החשמל ירד בכ-8% מהעלייה הצפויה בתעריף החשמל מחר - מכאן שתעריף החשמל צפוי להעלות מחר בכ-12%. הצו החדש של משרד האוצר קובע כי יוטל מס קניה בשיעור של 31% בלבד מסכום המס המוטל על סולר מיובא המשמש לייצור חשמל. במשרד האוצר מציינים כי בשל העלייה בביקוש לחשמל, הקמת מתקנים סולאריים לייצור חשמל, עליית מחירי הדלקים בעולם כמו גם החלטת המשרד להגנת הסביבה להחמיר בכללי שריפת דלקים, לא ניתן למנוע כליל עלייה בתעריפי החשמל. "אך עם זאת, גם לאחר העלייה הצפויה, יהיה תעריף החשמל נמוך מזה ששרר במשק, קודם לירידת התעריף בפברואר 2010", מדגישים באוצר. לפיכך רשות החשמל תיאלץ להעלות מחר  את תעריפי החשמל לציבור בכ-12% (לעומת עלייה של 20% - שהייתה צפויה בטרם יצא הצו האמור). גורמים ברשות החשמל אמרו היום כי "יש תחושת אכזבה גדולה. ציפינו לבשורות שיקלו את רוע הגזירה. כל יום אומרים לנו שהעסק סגור אבל מתברר שישנן עדיין בעיות מקצועיות לא פתורות שמונעות השגת סיכומים". התייקרות החשמל צפויה לגרם לגל עליות מחירים במשק ובעיקר בסקטורים כמו המים והתעשייה. ההתייקרות נובעת מהשיבושים הקשים בהזרמת גז ממצרים לתחנות הכוח של חברת החשמל, שנאלצות להשתמש לצורך ייצור חשמל בסולר היקר פי עשרה מהגז. רשות החשמל הזהירה כבר ב-30 ביוני מפני ההתייקרות הצפויה. בעקבות שיבוש אספקת הגז הטבעי ממצרים לישראל, החל מחודש פברואר 2011 ואילך, נדרש שימוש בסולר כדלק חלופי לייצור חשמל. השימוש בסולר הינו יקר משמעותית מהשימוש בגז טבעי ועל כן הגברת השימוש בו מעלה את עלות ייצור החשמל ועמה את תעריף החשמל. לפני 3 שבועות פרסמה הרשות את ההחלטתה להעלות את התעריפים לשנת 2011 ביותר מ-19% בכפוף לשימוע, פרק הזמן שהוקצב לשימוע מסתיים מחר. במסגרת ההחלטה שתתקבל מחר יוכנסו מנגנוני עדכון אוטומטיים שיאפשרו לבטל חלק מההתייקרות במידה והזרמת הגז תחודש במלואה....

 

שר האוצר יובל שטייניץ החליט להפחית את המס על הבלו ומיסי הקנייה המוטלים על סולר המשמש לייצור חשמל ב- 69%, ולהעמידם על שיעור דומה לזה הקיים בגין שימוש בסולר בתעשייה. על פי החלטה זו, תעריף החשמל ירד בכ-8% מהעלייה הצפויה בתעריף החשמל מחר – מכאן שתעריף החשמל צפוי להעלות מחר בכ-12%. הצו החדש של משרד האוצר קובע כי יוטל מס קניה בשיעור של 31% בלבד מסכום המס המוטל על סולר מיובא המשמש לייצור חשמל.

במשרד האוצר מציינים כי בשל העלייה בביקוש לחשמל, הקמת מתקנים סולאריים לייצור חשמל, עליית מחירי הדלקים בעולם כמו גם החלטת המשרד להגנת הסביבה להחמיר בכללי שריפת דלקים, לא ניתן למנוע כליל עלייה בתעריפי החשמל. "אך עם זאת, גם לאחר העלייה הצפויה, יהיה תעריף החשמל נמוך מזה ששרר במשק, קודם לירידת התעריף בפברואר 2010", מדגישים באוצר.

לפיכך רשות החשמל תיאלץ להעלות מחר  את תעריפי החשמל לציבור בכ-12% (לעומת עלייה של 20% – שהייתה צפויה בטרם יצא הצו האמור). גורמים ברשות החשמל אמרו היום כי "יש תחושת אכזבה גדולה. ציפינו לבשורות שיקלו את רוע הגזירה. כל יום אומרים לנו שהעסק סגור אבל מתברר שישנן עדיין בעיות מקצועיות לא פתורות שמונעות השגת סיכומים".

התייקרות החשמל צפויה לגרם לגל עליות מחירים במשק ובעיקר בסקטורים כמו המים והתעשייה. ההתייקרות נובעת מהשיבושים הקשים בהזרמת גז ממצרים לתחנות הכוח של חברת החשמל, שנאלצות להשתמש לצורך ייצור חשמל בסולר היקר פי עשרה מהגז. רשות החשמל הזהירה כבר ב-30 ביוני מפני ההתייקרות הצפויה. בעקבות שיבוש אספקת הגז הטבעי ממצרים לישראל, החל מחודש פברואר 2011 ואילך, נדרש שימוש בסולר כדלק חלופי לייצור חשמל. השימוש בסולר הינו יקר משמעותית מהשימוש בגז טבעי ועל כן הגברת השימוש בו מעלה את עלות ייצור החשמל ועמה את תעריף החשמל.

לפני 3 שבועות פרסמה הרשות את ההחלטתה להעלות את התעריפים לשנת 2011 ביותר מ-19% בכפוף לשימוע, פרק הזמן שהוקצב לשימוע מסתיים מחר. במסגרת ההחלטה שתתקבל מחר יוכנסו מנגנוני עדכון אוטומטיים שיאפשרו לבטל חלק מההתייקרות במידה והזרמת הגז תחודש במלואה.