בית הדין לענייני עבודה אסר על ההסתדרות להכריז על שביתה כללית במשק • עיני בתגובה: "חשבנו שבית הדין ישכיל להבין שישנה הזדמנות בלתי חוזרת למגר התופעה" • עוד שלושה שבועות יכריע בית הדין בעתיד השביתה

נשיאת בית הדין הארצי לענייני עבודה השופטת נילי ארד דחתה הערב את בקשת ההסתדרות לאפשר לה להשבית את המשק.

בקשת ההסתדרות, באה בעקבות המבוי הסתום שאליו נקלע המשא ומתן בין ההסתדרות למשרד האוצר בעניין 'משבר עובדי הקבלן'.

השופטת הודיעה לצדדים כי עליהם לנסות ולמצות את תהליך המשא ומתן בשלושת השבועות הקרובים. בתום המועד, יהיה על הצדדים לדווח לבית הדין על התקדמות המשא ומתן, כאשר במידה ולא יגיעו להסכמות כלשהם, יבחן בית הדין לאפשר להסתדרות לפתוח בשביתה כללית. יש לציין כי הנזק שייגרם למשק כתוצאה משביתה כללית, נאמד במיליארדים.

נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד כתבה בהחלטתה: "לעת הזאת לא ניתן לשלול קיומה של זכות שביתה בסכסוך, אולם טרם הגיעה זמנה של ההכרעה לגופם של דברים לרבות במהותה של 'המגה' שביתה, סיווגה, התרתה והיקף תחולתה".

"נאלץ לנהל משא ומתן כשידינו קשורות"

יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמר בתגובה להחלטת בית הדין כי "החלטת בית הדין, מקשה על ההסתדרות להביא בשורה אמיתית לעובדי הקבלן בישראל. כעת נאלץ לנהל משא ומתן כשידינו קשורות ללא יכולת ליצור לחץ אמיתי על הממשלה והמעסיקים".

עוד הוסיף עיני ואמר: "חשבנו שבית הדין ישכיל להבין שישנה היום הזדמנות בלתי חוזרת לצמצם את תופעת עובדי הקבלן, שהפכה לסמל של ניצול שיטתי של העובדים החלשים ביותר, אולם הבנה זאת כנראה, עדיין לא חלחלה".

כזכור, ההסתדרות דורשת ממשרד האוצר 'לפרוש חסות' על עובדי הקבלן ולהשוות את תנאיהם לעובדי המגזר הציבורי. במשרד האוצר טוענים מנגד כי, אין אפשרות למדינה לקלוט את כל עובדי הקבלן והדבר עלול לפגוע בתנאי השוק החופשי.

בעוד שלושה שבועות נדע כולנו לאן מועדות פני המשק.