מחר יתקיים דיון בעניין האפליה התקציבית בעולם הישיבות בניגוד לחוק

הוועדה לביקורת המדינה תדון מחר (ג') באפליית התיקצוב של הישיבות הקדושות מול אלו של הציונות-הדתית. יו"ר הוועדה ח"כ הרב אמנון כהן (ש"ס): התורה היא נשמת-אפו של העם היהודי.

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, תדון מחר (ג') בבקשה לחוות-דעת מבקר המדינה בעניין אפליה תקציבית ופוליטית בעולם הישיבות בניגוד לחוק. זאת, בעקבות בקשתו של ח"כ הרב משה גפני.

קרא עוד:

[postim]

יו"ר הוועדה, ח"כ הרב אמנון כהן מסיעת ש"ס אומר, כי מפלגת 'יש עתיד' הבטיחה לקהל בוחריהם 'פוליטיקה נקיה', ובמקומה אנו מקבלים פוליטיקה ישנה מאוד, מלאת אפליה, צפצוף על החוק וחוסר-מידתיות. כהן מוסיף: "לימוד התורה הוא נשמת אפו התרבותי של העם היהודי, וכל קיצוץ בו הוא פגיעה בפרצופינו הלאומי".

כפי שדווח אתמול, ח”כ הרב משה גפני פנה במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בה הוא דורש לעצור מיידית את הקיצוץ בתקציבי עולם הישיבות ולבטל את התיקונים המפלים לטובה את ישיבות ההסדר.

בפנייתו של ח"כ הרב גפני ליו"ר הוועדה כהן, הוא תוקף את אנשי "הבית היהודי" וכואב "על הקלות הבלתי נסבלת של אלו המתיימרים לחלוק עמנו ערכים רבים משותפים, להפקיר עולם ישיבות שלם בנזיד עדשים חולף".

לדבריו, "הבית היהודי המגדירה עצמה כמפלגה דתית הצביעה בעד התקציב, ואף הוסיפה חטא על פשע ביצירת אפליה בכבשת הרש, כאשר התקציב הנותר לא מחולק בשווה בין כלל תלמידי הישיבות אלא מחולק בשונה ללומד תורה מסוג סרוג לעומת רעהו, בנימוק שיש לעודד את לימוד התורה של המעודד צבא".

גפני, שפנה בעניין ליועץ המשפטי לממשלה, מדגיש כי "התקציב שהוגש לכנסת ע"י הממשלה שיקף מדיניות של חיסול תקציבי לעולם התורה, במגמה שהתבטאה בייחוד בקיצוץ של ה"אגף למוסדות תורניים" לתלמידי הישיבות  בכ45% בקירוב. קיצוץ זה מכאיב בעיקר בשל הניתוק שהוא משדר ממורשת העם היהודי שזכות קיומו ההיסטורית נשמרה על ידי  לימוד התורה המשותף בכל פזורותיו".

הרב גפני מציין עוד, כי במהלך דיוני התקציב פורסמו בכלי תקשורת שונים התבטאויות של חברים בכירים בקואליציה כי הם מתחייבים ש"ישיבות ההסדר" לא ייפגעו מהמהלך. גפני מדגיש כי אלו "התחייבויות לא חוקיות, הסותרות במובהק את כללי השוויון בתמיכות אשר נוהגות מאז בוטלו הכספים הייחודיים, ומקוממות במיוחד כאשר הן נשמעות מפיהם של נושאים במשרה ציבורית ומצפצפים על החוק בראש חוצות". גפני מדגיש כי ישיבות ההסדר נתמכות בכפל הן ממשרד החינוך (האגף למוסדות תורניים) והן באמצעות משרד הביטחון, ומדובר לכאורה בכפל תמיכות אסור. לדבריו, משרד הביטחון אף אישר תמיכות אלו השנה, כשהוא עוקף את ועדת הכספים, ואף בטרם אושר תקציב המדינה.

"אנשי הבית היהודי פרסמו על אפליה נוספת שצלחה בידם, ומעתה תלמידי ישיבות בני חו"ל – לא יתוקצבו בלי שתוכנית הלימודים שלהם תכלול 'ערכי ציונות'. בידוע אצלם, שהישיבות הקדושות יוסיפו ללמוד תורה בטהרתה כפי שנהג עמינו אלפי שנה, וכך שוב יוכלו לבדל את תלמידיהם וליצור שונות בין לומדי התורה לפי האינטרסים הקואליציוניים, ללא כל קשר ללימוד התורה עצמו".

פניית הרב גפני ליועץ המשפטי
____________________________________________________

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *