גפני: "הבית היהודי הם כפויי טובה"

דיון סוער התקיים היום בועדה לביקורת המדינה בעניין האפליה התקציבית של הישיבות הקדושות לטובת ישיבות הציוניות. גפני: "הממשלה מורידה עוד ועוד מהישיבות ומעבירה זאת לידי הבית היהודי".

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, קיימה היום (ג’) דיון סוער בבוקר בעניין האפליה התקציבית והפוליטית בעולם הישיבות בניגוד לחוק. זאת, בעקבות בקשתו של ח”כ הרב משה גפני.

קרא עוד:

[postim]

ח"כ הרב גפני תקף במהלך הדין הסוער את "הבית היהודי" ואמר כי יש כפל תקציבים שהציונות הדתית לוקחת לעצמה שלא כדין. והוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה שיבדוק את הנושא. "יש גבול לפגיעתם בכל עולם התורה כדי לדאוג רק לעצמם".

אל הדיון הגיעו להשתתף הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת "אור החיים", הרב יוסף בן פורת, ראש ישיבת "אשרי האיש" מבית וגן וכן מבקר המדינה יוסף שפירא. ועוד עשרות משתתפים מכל משרדי הממשלה.

גפני אמר כי לא היה תקדים כזה מעולם שמגיעה מפלגה המתיימרת להציג את עצמה כדתית ופוגעת בתקציבי עולם הישיבות. "חבל שהגענו לרגעים אלו. 'הבית היהודי' פוגעת בעולם הישיבות ופוגעת בעצמה".

"התקציבים שהבית היהודי לוקחים לעצמם מגיעים ישירות מ'כבשת הרש' של תקציב הישיבות, הממשלה מורידה עוד ועוד מהישיבות ומעבירה זאת לידי הבית היהודי".

הוא הוסיף בנחרצות "הם כפויי טובה! ישבתי ארבע שנים בוועדת הכספים, הדתיים ישבו באופוזיציה, יכולתי לעשות איתם מה שרציתי ולא נהגתי כך. לא אפלתי את התקצוב שלהם, תקצבתי אותם כרגיל".

גפני סיפר עוד שבעת שהיה סגן שר החינוך, הגיעו הישיבות הציוניות וביקשו תוספת, בא אלי השר ואמר לי שרוצים תוספת של 5 מיליון שקל, אני מיד אישרתי את זה. אמרתי לו שנמצא אחר כך את הדרך".

ראש ישיבת אשרי האיש הרב בן פורת אמר "טוענים שמסייעים לישיבות שמעודדות צבא. אני ראש ישיבה של בעלי תשובה כולם קרביים וקצינים, יש איפה ואיפה ואנחנו מופלים לרעה".

ח"כ הרב יעקב  אשר אמר כי הוכח מהנתונים שהוצגו בועדה שיש שיטתיות בהעברת תקציבים ממגזר אחד על חשבון מגזר אחר ע"י תפירת קריטריונים ממניעים פוליטיים בחסות גורמי מקצוע ממשלתיים ולהחיל קיצוץ רק על מגזר מסויים.

ח"כ כהן, יו"ר הוועדה, ביקש ממבקר המדינה ביקש לעצור את התקציבים עד לבדיקת כל הנתונים, ובחינת העברת תקציבים לטובת אוכלוסיה מסוימת. כהן אמר כי הוא שוקל לפנות בכתב לגופים השונים.

בתום הישיבה סוכם כי מבקר המדינה יבדוק חשד לאפליה תקציבית, בין ישיבות ציוניות לחרדיות. כך הוחלט לפני דקות אחדות, בישיבת הועדה לביקורת המדינה בכנסת. יו"ר הוועדה ח"כ אמנון כהן אמר כי "לא נאפשר תפירת חליפה תקציבית של כפל תמיכות.

2 תגובות

הרב גפני מדבר טוב

מעניין אם ביהדות התורה בפרט וגם בש"ס אין כפיות טובה כלפי קבוצות גדולות ואיכותיות שהקימו בתמצית דמם את המערכת כל השנים.
(אתר נכבד נא להכניס תגובות ולא למחחוק. תודה על השירות.)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *