בדיון סוער שנערך בוועדת שקד בכנסת הדנה בחוק הגיוס, עימותים סביב שאלת הסנקציות שיוטלו על חרדים שלא יתגייסו, ביש עתיד רוצים להטיל על עולם התורה סנקציות פליליות לעומת הבית היהודי המעוניינים להטיל עיצומים כלכלים על ישיבות ואברכים.

חילוקי דעות קשים בוועדת שקד: בדיוני הוועדה בכנסת, התנצחו נציגי "יש עתיד" עם נציגי "הבית היהודי" סביב השאלת הטלת סנקציות פליליות או כלכליות על מי שלא יתגייס לצה"ל.

קרא עוד:

[postim]

ח"כ הרב משה גפני יצא במתקפה נגד תוכניתם של 'יש עתיד' להטלת סנקציות פליליות נגד תלמידי הישיבות הקדושות, ואמר: "אם ההחלטה תהיה שכל מי שלומד תורה יחשב עבריין אני אגיד לכולם לא להתגייס".

גפני הוסיף "המשמעות היא שהכנסת אומרת לקב"ה תדע לך שמי שלומד תורה במדינת היהודים הוא עבריין". עוד אמר כי הנתונים מלמדים שמספר החרדים שמתגייסים ליחידות קרביות בצה"ל הולך וגדל בהתמדה. "אתם תגרמו שאלו שכן היו מתגייסים יפסיקו להתגייס".

מה שעורר את זעמו של גפני הם דברי נציגי סיעת "יש עתיד" ודבריו נאמרו לאחר רצף של נאומים שנשאו אנשי לפיד.

ח"כ עופר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, אמר: "במקרה ואנחנו נחליף את חובת הגיוס בסנקציות כלכליות החוק המוצע יביא לשמיטת הקרקע מתחת לחובת הגיוס במדינת ישראל". אמר שלח והוסיף, "מה שיגרום להתרסקות "צבא העם" יהיה היום הראשון שבו ניתן יהיה להמיר חובת גיוס בכסף, משום שאז יקום גם החילוני הראשון שיאמר אני לא רוצה משכנתא ולא רוצה הנחה בארנונה אבל גם אני לא רוצה להתגייס".

נציגת הפורום לשיווין בנטל – הגב' בראון, אמרה "אם יוותרו בוועדה על הטלת סנקציות פליליות לתלמידי ישיבות שלא יגייסו, אקרא לציבור החילוני שלא יתגייסו לצה"ל. "לא אסכים לפטור גורף לכלל החרדים, אני מכירה בערך התורה ואני מוכנה לקבל פשרה לגבי 1800 עילויים". אמרה והוסיפה כי תסכים לפטור את שאר החרדים מחובת גיוס.

כאמור, דברים אלו עוררו את זעמו של גפני, ואמר בתגובה כי אם מי שלומד תורה ייחשב כעבריין, הוא יקרא לא להתגייס. עוד אמר גפני כי חירוף נפש הוא לא הקריטריון, תשעה מתוך עשרה חיילים לא מחרפים את נפשם ובכל-זאת הצבא צריך אותם.

שחר אילן מראשי עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון אמר בוועדה: לא ייתכן שיטילו סנקציות פליליות על אנשים שיושבים ולומדים תורה. זה לא יעבוד, זה יעשה צחוק ממערכת החקיקה.

חבר הכנסת יוני שטבון מהבית היהודי אמר בדיון יש תחושה שמסתכלים על החרדים כאן כמו על שמורת טבע, כמו על גן חיות. כל אחד חושב שהוא יכול לגייס אותם בכפייה.

הסנקציות הכלכליות כוללות בין היתר אף נתינת ההטבות לדיור ציבורי, סיוע בשכר דירה, קבלת משכנתאות, הנחות בארנונה והעדפה בדיור באמצעות מחיר למשתכן.