צביעות חילונית: מה קורה למי שפותח פה על האליטה האשכנזית?

שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של 'אקסלנס נשואה' פתח פה על ה"אליטה האשכנזית" ועורר סערה גדולה • חברת ההשקעות: "אתה מפוטר"

שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות 'אקסלנס נשואה' פתח פה על ה"אליטה האשכנזית" ושילם על כך בזמן ובמזומן.

אמש פורסמו דבריו של מעוז בהבלטה בכל כלי התקשורת ועוררו סערה.

מעוז דיבר בכנס של מכללת 'ספיר' ואמר בין היתר: "מי הפגין בשדרות רוטשילד? הסטודנטים שמשלמים 12 אלף שקל בשנה. זה הוגן שבמכללות משלמים 40 אלף שקל בשנה? לסטודנטים במכללות לא היה זמן להפגין כי הם הלכו לעבוד. זה לא צדק חברתי".

עוד הוסיף מעוז: "בשנות החמישים, כדי להתקדם באוניברסיטאות, היה צריך להיות קרוב של מישהו מהאוכלוסייה השולטת. היה צריך ללכת דרך פרוטקציה כדי לקבל תפקיד. לנסוע לחו"ל לשליחות? רק אם היית שייך לקליקה האוסטרו-הונגרית.

"אותה החברה הלבנה עדיין שולטת. בנק לאומי הוא בנק של הלבנים. רק הלבנים יכולים להתמנות שם לתפקידים. הלכתי לוועדה שלא הזמינה אותי, שלחתי מכתב עם עורך דין, מצאו אותי כשיר אבל סגרו את הדלת השנייה. הוועדה הייתה כולה אשכנזים. הלכתי לבית המשפט העליון – גם שם כולם היו אשכנזים. הוצאתי על זה 27 אלף שקל, מזל שיש לי כסף כי אני עובד בשוק ההון".

לדבריו, ההגמוניה העדתית של יוצאי אירופה משפיעה גם על חלוקת התקציבים במדינה. "דרך מפעל הפיס, החוצפנים מזרימים כסף לבתי ספר יעודיים בשכונות היוקרתיות. כשאני הייתי באוצר בתור היועץ של יצחק מודעי, עשיתי המון רפורמות בשנתיים.

"אמרתי להם שיש לנו תקציבים. אגף התקציבים מתנהל כחברה מונוליטית – רוסייה אחת ומזרחי אחד. במשטר דמוקרטי, אגף תקציבים צריך לייצג את כל החברה ולא רק חלק ממנה. אין לכם סיכוי להיכנס לשם כל עוד זה ככה".

לדבריו, "הקרקעות של ארץ ישראל נשדדו על ידי הקיבוצים והמושבים. עד היום בנים ממשיכים מקבלים קרקע – והם בראש המחנה. קיבלו מים במחיר נמוך. אפילו בסביון משק חקלאי נהנה מזה. ממש חקלאי – יש שם לולים עדיין".

דפני ליף: "אני צריכה להתנצל?"

דפני ליף – מראשי המאבק החברתי, שנכחה באולם בזמן הכנס, הגיבה: "חבל שזה השיח במדינה. אני צריכה להתנצל בתור סטודנטית שלומדת באוניברסיטה ומשלמת פחות? השאלה שלי היא, איך יוצאים מהשיח הזה, זאת החרדה הגדולה שלי. מתחילת המחאה נוצר שיח חדש, במטרה לא לעוות את המציאות כפי שהייתה עד היום, אלא לחלק בצורה צודקת את המשאבים. איך אפשר להתקדם קדימה בשיח ולא לדבר בהפרד ומשול".

מעוז השיב ואמר: "אני לא אהבתי את זה שהתמקמת בשדרות רוטשילד. הייתי מעדיף שהמחאה תתחיל בשכונת התקווה – איפה שיש פועלים זרים ושאי אפשר לחיות. או בבאר שבע. זה מה שחורה לי בהפגנות שלכם, לא נגעתם בבעיות של הקבוצות שלא עובדות ושל עוד קבוצה – אבל אני לא אגיד את שמה, כי פעם אחרונה שאמרתי באו חברה מאלעד ועשו לי פנצ'ר באוטו".

'אקסלנס נשואה': "אתה מפוטר"

כאמור דבריו של מעוז עוררו סערה גדולה, ומבית ההשקעות 'אקסלנס נשואה' הודיעו כי דבריו לא מקובלים על החברה וכי החברה תנקוט צעדים חריפים בעניין, וכבר אתמול בערב הודיעה החברה כי מעוז פוטר מעבודתו בשל התבטאויותיו.

בתגובה לפיטוריו של מעוז אמרו כמה מראשי "הפנתרים השחורים" (תנועת מחאה של יוצאי עדות המזרח בשנות ה-70) כי "זו השיטה של האשכנזים. כשמישהו אומר את האמת, מיד מקצצים לו את הכנפיים".

צ'רלי ביטון – ממקימי 'הפנתרים השחורים', זעם על ההחלטה לפטר את מעוז, ואמר: "הפיטורים הם אבי אבות הצביעות, אני מקווה שזה יאיץ סוף סוף במזרחים להתארגן. לכולם יש אבא ואמא – לרוסים, לקיבוצניקים, לחרדים. רק אנחנו יתומים. מדובר בנקמנות לשם נקמנות. הייתי יכול לצפות את התוצאה של דבריו מראש. האליטה האשכנזית תעשה הכול כדי לדכא אותנו".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן