מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "דבריו הנלוזים של מעוז – הסתה"

הסערה בעקבות דבריו של הכלכלן שלמה מעוז ממשיכה • התנועה הקיבוצית: "דבריו הם הסתה" • יחימוביץ: "פיטוריו - סתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי"

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • ככל אשר יורוך: עם ישראל נענה לקריאתו של הרב יעקב הלל שליט"א

  תוכן מקודם

בתנועה הקיבוצית הגיבו הבוקר (ה') בזעם על התבטאויותיו של הכלכלן שלמה מעוז, וטוענים כי מדובר בהסתה שקרית.

בין הדברים שאמר מעוז אמש, בכנס במכללת ספיר: "הקרקעות של ארץ ישראל נשדדו על ידי הקיבוצים והמושבים. עד היום בנים ממשיכים מקבלים קרקע – והם בראש המחנה. קיבלו מים במחיר נמוך. אפילו בסביון משק חקלאי נהנה מזה", אמר מעוז, והוסיף בציניות "ממש חקלאי – יש שם לולים עדיין".

בפתח וועידת התנועה הקיבוצית אמר בתגובה מזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב שור כי: "דבריו הנלוזים של מעוז מהווים הסתה שקרית נגד הקיבוצים והמושבים. אנחנו לא נהיה שק החבטות של אנשים מתוסכלים המונעים משיקולים זרים ואישיים".

"בתנועה הקיבוצית יש למעלה מ-200,000 איש, חלקם הגדול מזרחיים, המתגוררים במאות יישובי פריפריה ומסמנים בישיבתם שם את גבולות המדינה. לא שדדנו אדמות מאיש אלא קיבלנו שני מיליון דונם של שטחים חקלאיים, ירוקים שאותם אנחנו מעבדים לטובת הכלכלה הישראלית".

יחימוביץ: "פיטוריו של מעוז – מעשה פחדני וסתימת פיות" 

במכללת ספיר, בה אמר מעוז את דבריו, אמרו בתגובה להחלטת 'אקסלנס נשואה' – שהודיעה על פיטוריו של מעוז, כי "חופש הבעת הדעה הוא ערך יסוד באקדמיה ובזכויות הפרט. חלק מהדעות שהושמעו על ידי מר מעוז אינן ערבות לאוזניים ובוודאי שהמכללה אינה מזדהה עם רובן, אולם אנו עומדים בתוקף על זכותו של אדם להביע את עמדותיו מעל במה אקדמית מבלי שישלם על כך בפרנסתו".

עוד ציינו במכללה כי "כנס ספיר על פוליטיקה אחרת, מהווה במה חשובה להחלפת דעות, ודיון על נושאים העומדים על סדר היום במדינת ישראל. הוא מאפשר לאנשי אקדמיה כלכלה וחברה לקיים דיון מעמיק ורציני בנושאי מדיניות, מתוך מטרה לאפשר בירור נוקב בסוגיות שעלו במהלך המחאה החברתית. אנו רואים בצעד שננקט כנגד מר מעוז פגיעה מהותית בפלורליזם שהחברה הדמוקרטית אינה יכולה לסבול".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אייל גבאי, הגיב לדברי מעוז ואמר: "מה שמטריד בסיפור הזה הוא העובדה שפיטרו את מעוז. זה לא בסדר, אפשר לא להסכים ואפילו לכעוס אבל מה פתאום לפטר". לגבי תוכן הדברים אמר גבאי כי "עם חלק מהדברים אני מסכים, חלק מוגזמים לגמרי, אבל זה נושא מורכב שאפשר לדבר עליו שעות לכאן ולכאן".

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ התייחסה לעניין בדף הפייסבוק שלה וכתבה: "הפיטורים של הכלכלן הראשי של בית ההשקעות 'אקסלנס נשואה', שלמה מעוז, בשל התבטאויותיו ,הם שגיאה ופגיעה בחופש הביטוי".

"הדברים הם בוטים, אני לא מסכימה עם רבים מהם ושוללת לחלוטין את התייחסותו להתיישבות העובדת ולמחאה החברתית. אבל חלק מהדברים שאמר הם ניתוח כלכלי וסוציולוגי לגיטימי, גם אם נאמרו בשפה בוטה וקיצונית. מעוז נגע בעצב חשוף וכואב של החברה הישראלית, שיש רתיעה וחשש תמידיים מלעסוק בו. אפשר לחלוק עליו, לתקוף אותו או לגנות אותו – אבל פיטוריו הם מעשה פחדני, סתימת פיות, ופגיעה בחופש הדיון וחופש הביטוי".