בהנהלת רכבת ישראל החליטו להעביר את 'עבודות התשתית' לימי שבת, לנוחיות הנוסעים • האם זה יעבור בשקט?

שערוריה: רכבת ישראל מתכוונת להעביר את עבודות התחזוקה של מסילות הרכבת לימי שבת. כך מדווח ynet.

על פי הדיווח, בכוונת רכבת ישראל לשכור חברה פרטית שתבצע עבורה את העבודות, ובכך תוכל לעקוף את החוק האוסר עליה לבצע עבודות ביום השבת. עוד עולה מן המסמכים שנחשפו, כי ברכבת ישראל מתכוונים לספק גם קטר ונהג לצורך עבודות התשתית בשבת.

"רק העבודות החשובות ביותר מתבצעות בימי שבת", הגיבו ברכבת ישראל, "וזאת על מנת שלא לפגוע בנוסעי הרכבת במהלך השבוע".

ברכבת ישראל הבהירו בעבר כי ביקשו ממשרדי הממשלה היתר לסלול קווים חדשים בסופי שבוע, אך נענו בשלילה. בנוסף, הרכבת – כמו כל אמצעי התחבורה הציבורית – אינה רשאית להפעיל רכבות בימי שבת. עם זאת, לפני צאת השבת מתאפשרת נסיעת קטרים לצורך סריקה ביטחונית של המסילות.

מוכרחים לחלל שבת?

ח"כ משה גפני, הסביר בעבר כי "הפעלת הרכבת בשבת, משמעותה ששומרי מסורת ושומרי שבת לא יוכלו להתקבל לעבודה, ואם יתקבלו לעבודה, יהיו בדרג נמוך, מכיוון שיצטרכו עובדים שיעבדו בשבת".

עוד אמר גפני: "אתה פותח את הכל ולא נשאר כאן זכר וסממן לשבת. הם צריכים את המוסכים, הם צריכים את התיקונים. זה יוצר תגובת שרשרת".

ב-2006 העלה אלי ישי (שר התמ"ת דאז), פתרון לביצוע עבודות הרכבת בימי שבת: שימוש במהנדסים ועובדים זרים.

ישי הסביר: "אם זה פיקוח נפש ממש, אפשר להביא גויים, הרי לא חסרים פה מהנדסים וטכנאים לא יהודים. אם באמת צריך לעשות את העבודה בשבת, אז שיעשה את זה גוי. לא חייבים לחלל שבת".

גולש JDN: "יש לי פתרון מצוין"

האם רכבת ישראל תחל לערוך את עבודות התחזוקה ביום שבת? האם מדובר בקמפיין תקשורתי נוסף כדי להתסיס את האווירה האנטי-חרדית במידה ויצליחו למנוע זאת באמצעות החוק? ומי, בכלל, ירד מהפסים?

הגולש חיים יצחק הגיב לידיעה, והחלטנו לצרף את תגובתו לגוף הידיעה: "כנוסע חרדי ברכבת אני חושש שעבודות התחזוקה בשבת יפגעו ברגשותיי. אבל בהנהלת הרכבת לא ממש מתרגשים. אפשר להבין אותם, הם שובתים במהלך יומיים או שלושה בשבוע, וכשמגיע יום שבת, הם צריכים לעבוד. הרי יום שני ויום רביעי כולם היו בבית, ונחו.

"אולי, במקום לנסות לעורר פרובוקציות מיותרות ולהתסיס מגזר שלם, כדאי לבחון חלופות ולבקש מאנשי התחזוקה לעבוד בימים שיש שביתה ברכבת. בטוחני שיוכלו לסיים את כל העבודה, ועוד יישאר להם ימי חופש למנוחה".