על רקע כוונת נתניהו לאשר את הארכת חוק טל לעוד 5 שנים, נפתחה חזית בכנסת נגד החרדים • שר הבטחון: "רק שירות לאומי יפטור חרדים מגיוס" • ח"כ פלסנר: "פרק הברית עם החרדים"

הכנסת סוערת שוב סביב חוק טל, שבמרכזו אלפי בני ישיבות ואברכי כולל, שייתכן וההגנה על הסדר "תורתו – אומנותו" שמאפשר להם לשבת וללמוד בשלווה, יבוטל החל מהשבוע הבא. שר הבטחון אהוד ברק קרא לביטול הסדר תורתו אומנותו שנקבע בסטטוס קוו ואמר כי הפטור היחיד משירות מלא יהיה שירות לאומי, גם בציבור החרדי.

קרא עוד:

[postim]

חברי הממשלה יידרשו להחליט ביום ראשון הקרוב האם לאשר את המשך חוק טל למשך חמש השנים הבאות או לבטלו כליל. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על כוונתו לאשר את החוק, אולם ח"כים ממפלגתו וממפלגות אחרות קוראים לביטולו הנחרץ.

"החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני 10 שנים ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד", כך אמר שר הבטחון אהוד ברק בישיבה של סיעת העצמאות היום בתגובה לדברי של ראה"מ. ברק תומך בשנה בלבד על מנת לנצל אותה לשנת הכרעה ודיון בנושא שיביא לסידור בו הפטור היחיד משירות מלא הינו שירות לאומי או אזרחי, ולא לימוד התורה.

"צה"ל צריך להיות מסוגל לבחור ולקבוע מי אלו האנשים שהוא רוצה לגייס, כל האחרים יצטרכו ללכת לשנת שירות לאומי-אזרחי, אפשרי גם בקהילה, זה צריך להיות נכון הן לגבי החרדים, הן לגבי אזרחים חילוניים שאינם רוצים או אינם נבחרים על ידי צה"ל להיות מגויסים והן לגבי האזרחים הערביים" דברי ברק.

גידול פי 3 משנת 2008

על פי הנתונים שאותם הציג נתניהו, חוק טל דווקא כן חולל את השינוי שבו חפצו הח"כים: "ב-2011 היו 2,400 מתגייסים לשירות צבאי ואזרחי, מתוכם 1,282 לשירות צבאי – עלייה של 40 אחוז בהשוואה לשנה הקודמת. מ-2008 המספר עלה פי שלושה".

חוק טל נחקק בשנת 2002 כמסקנות 'וועדת טל' בראשותו של השופט צבי טל. כך עוגן בחוק הסדר הפטור לבני ישיבות ואברכי כולל, כפי שנקבע בסטטוס קוו בעת הקמת המדינה ב-49. בשנת 2006 הוגש ערער על החוק לבג"ץ, אולם הוא הוארך בחמש שנים נוספות ב-2007.

לדברי חברי הכנסת, נתניהו לא צודק, ויש לבטל מיידת את ה"ברית עם החרדים" ולכפות גיוס. ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שעמד בראש הצוות ליישום חוק טל מטעם וועדת חוץ וביטחון, כינה את ההסדר הקים כ'"לא מוסרי", ואמר היום כי "לשכת נתניהו מציגה חצאי אמיתות ועובדות שהוצאו מהקשרן וכל זאת על מנת להצדיק את הארכת החוק המאפשר את המשך המציאות הבלתי מוסרית שתוביל לכך, כי בעוד מספר שנים, כמחצית מאוכלוסיית ישראל תתחמק משירות צבאי".

פלסנר טען כי "נתניהו מנחית מכה קשה על ערך השוויון בנטל ומאיץ את סכנת קריסת מודל צבא העם".