הבוקר יצאה ענת קם מהכלא, ופעילי ימים שהמתינו לה קראו לעברה 'בוגדת' • היא נידונה ל-4 וחצי שנות מאסר אך העליון קיצר את עונשה בשנה, והיום היא שוחררה בניכוי שליש ועוד חודשיים.

'החיילת המרגלת' ענת קם שוחררה הבוקר מהכלא, לאחר 26 חודשי מאסר אותם ריצתה בכלא 'נווה תרצה' שברמלה. זאת, לאחר שנידונה ל-4.5 שנות מאסר שנגזרו עליה בשל עבירות של ריגול והדלפת מסמכים מסווגים של צה"ל. בית המשפט העליון קיצר את עונשה בשנה, ולאחר שהוחלט לנכות שליש מתקופת מאסרה החליטו בשב"ס לממש את זכותם ולשחרר אותה חודשיים מוקדם יותר, משיקולי מקום בבית הכלא היחידי לנשים בישראל.

קרא עוד:

[postim]

קם נעצרה לפני כשלוש שנים לאחר שהתברר כי היא היתה המקור שהעביר לעיתונאי אורי בלאו מ'הארץ' מידע מסווג אותו גנבה מצה"ל, בעת שעבדה כפקידה בלשכתו של האלוף יאיר נווה, במסגרת השירות הסדיר שלה בצה"ל.

המסמכים אותם גנבה מצה"ל הכילו בין היתר פקודות מבצעיות שחלקן עדיין לא בוצעו, מידע על סדרי כוחות, נהלי פעולה ופקודות מטכ"ל חסויות. חלק מהחומרים שגנבה סווגו כ"סודי ביותר", והיא צרבה אותם על דיסקים ושמרה במחשב הביתי שלה, תוך זלזול חמור בנהלי הבטיחות והאחריות שמחויב כל אזרח לגלות כלפי ביטחונה של ארצו.

מתוך המסמכים שחשפה פרסם בלאו חשיפות העוסקות בהנחיות לחיסול מחבלים, שהצבא הכחיש את קיומן. בכך גרם נזקים קשים לביטחון המדינה. בלאו עצמו נמלט ללונדון וסירב לשוב ארצה עד לאחר שפרקליטיו הגיעו להסדר עם המדינה. הוא סירב לחשוף את זהותה של המדליפה, בטענה שמדובר בזכות בסיסי של עיתונאי להגן על המקורות שמסרו לו את המידע. לאחר דין ודברים הגיעו הצדדים להסכם, בלאו מסר את המחשב שלו לידי השב"כ שהשמיד אותו באופן מיידי לעיניו, והתאפשר לו לשוב לארץ לאחר שהובטח לו כי לא יינקטו כנגדו סנקציות פליליות.

האלוף יאיר נווה | ויקיפדיה

קם עצמה עבדה לאחר שחרורה מצה"ל ככתבת רכילות באתר 'וואלה', וחשיפת הפרשה הביאה לסיום עבודתה באתר. היא הוחזקה במשך זמן רב במעצר בית ולבסוף נגזר עליה עונש מאסר בפועל.

בחוגי הימין זועמים על העונש המינימלי שהושת עליה, וטוענים כי בכך העניקה מערכת המשפט לגיטימציה לסרבני מצפון בצה"ל, לעשות ככל העולה עלח רוחם כאשר הם אינם מסכימים עם הפקודות והנהלים הצבאיים. גם ענת קם טענה כי עשתה את דבריה מסיבות מצפוניות, וכי היא רק חשפה לעולם את המידע האמיתי שאותו הסתיר צה"ל, אודות פקודות המנוגדות לחוק הבינלאומי והמורות על חיסול מחבלים ללא משפט וללא כל הצדקה חוקית.

הבוקר המתינו לקם כמה עשרות פעילי ימין, ובעת שצעדה משערי הכלא5 למכונית שהמתינה לה, צעקו לעברה "בוגדת שפלה". עיתונאים שתיעדו את יציאתה מהכלא שאלו אותה כיצד היא מרגישה.