הוועדה לביקורת המדינה עסקה הבוקר במצוקת הקבורה בישראל ובדוח סלבין שעסק בפתרונות האפשריים למצוקת הדיור. במהלך הדיון אמר סגן יו"ר הכנסת, ח"כ הרב אורי מקלב כי "המדינה כופה על משפחות נפטרים לקבור את יקיריהם בקבורה רוויה, בניגוד לדתם ואמונתם ותוך התעלמות מוחלטת מרגשותיהם".

הוועדה לביקורת המדינה עסקה הבוקר במצוקת הקבורה בישראל ובדוח סלבין שעסק בפתרונות האפשריים למצוקת הדיור.

קרא עוד:

[postim]

במהלך הדיון אמר סגן יו"ר הכנסת, ח"כ הרב אורי מקלב כי "המדינה כופה על משפחות נפטרים לקבור את יקיריהם בקבורה רוויה, בניגוד לדתם ואמונתם ותוך התעלמות מוחלטת מרגשותיהם".

במהלך הדיון אמר ח"כ הרב מקלב כי לנוכח דו"ח סלבין, מתברר כי בהחלטת הממשלה לעודד קבורה רוויה בקומות אין לא תורה ולא סחורה. "קבורה בקומות היא נגד ההלכה, נגד מנהגי הקבורה, נגד רצון הנפטר, נגד רגשות המשפחה ויותר ויותר אנשים בישראל מתנגדים לקבורה בקומות וחשים בו פגיעה הלכתית, רגשית ומצפונית", אמר.

"התרחשו לא מעט מקרים שהלוויות מתעכבות בשל הרצון של המשפחה לקבור את הנפטר בקבורת קרקע רגילה, נפטרים הוצאו מקבריהם בקומות והועברו לקבורת שדה בשל רצון המשפחה וחוסר הידיעה לאיסורים והקשיים של קבורה בקומות".

מקלב הזכיר כי רק השבוע הורשע אחד מתוקפיו של מר בני הסה ז"ל שהיה מנכ"ל חברה קדישא בחיפה והותקף על רקע זה. "כתוצאה מהמחסור בשטחים לקבורת שדה השתלטו גורמים עבריינים על השטחים הפנויים לניצול המצוקה הקשה של משפחות הנפטרים, ואנו עדים לאלימות קשה שלהם נגד מנהלי חברות הקדישא", הוסיף.

"לממשלה אין רצון לפתור את מצוקת הקבורה לנפטרים כפי שהיא אינה מעוניינת לפתור את מצוקת הדיור חיים", הוסיף מקלב. הוא פנה אל נציגי האוצר ואמר כי הם מדברים על מחסור שאינו קיים במקומות קבורה. "כשמדובר בתרבות הדיור אתם יודעים למצוא קרקעות כדי לתכנן בנייני מגורים צמודי קרקע, אולם בכל הקשור לנפטרים פתאום מגיע חיסכון נוראי בקרקעות. ישנם מקומות רבים במרכז הארץ שבשל מגבלות שונות לא יהפכו לעולם לקרקעות לבנייה לגובה ואפשר להסב אותם לקבורת שדה", הוסיף.

"העם היהודי מיוחד בכך שמקום הקבורה חשוב עבורו אף יותר ממקום הדיור", הוסיף. "אנו נזעקים לא אחת מול מדינות באירופה ודורשים שלא לפגוע בבתי עלמין יהודים עתיקים, אבל כאשר בישראל פוגעת הממשלה במכוון בקבורה, בדרך הקבורה המקובלת עלינו מדורי דורות, כאשר הממשלה יוצרת כפיה אנטי דתית בקבורה, פתאום כל הזועקים משתתקים", תהה.