נתניהו הודיע בפתאומיות שהוא חוזר בו מההגנה על חוק טל • "בכל מקרה החוק לא יוארך בשום אופן לחמש שנים נוספות" • הדיון על החוק נדחה מיום ראשון הקרוב • ישיבה דחופה ביהדות התורה עם קבלת ההודעה

הסערה הבאה: נציגיה החרדיים של סיעת יהדות התורה בכנסת התכנסו לישיבה דחופה בעניין חוק טל, לאחר שראש הממשלה הודיע לפני שעה קלה כי הוא חוזר בו מהצהרותיו להאריך את חוק טל בחמש שנים נוספות. אם אכן ישונה החוק צפויה סערה פרלמנטרית רוויית מאבקים.

קרא עוד:

[postim]

בעקבות לחץ כבד מצד שר הבטחון אהוד ברק ושר הפנים אביגדור ליברמן שלא מפספס הזדמנות אחת לנגוח בציבור החרדי לקראת הבחירות הבאות, הודיע ראש הממשלה על דחיית הדיון ואי כוונתו לעמוד בדיבורו ולהאריך את החוק להסדרת הפטור לבחורי ישיבות לחמש שנים נוספות. נתניהו אמר את הדברים כשנחת בהולנד.

ראה"מ הסביר, שהוא דוחה את הדיון על החוק למועד מאוחר יותר, על מנת שבזמן הזה יוכל לדון עם שותפיו החרדיים בקואליציה בתמהיל שכן יהיה מקובל עליהם.

בתגובה לכך התכנסו חברי יהדות התורה לישיבה דחופה בעניין.

חוק טל הסדיר בחוק את מעמדם של בני הישיבות מול צה"ל, הסכם פטור שנקבע עוד בסטטוס קוו. בלשכתו של נתניהו ציינו דווקא שהחוק הביא את התוצאות המצופות, אולם נכנע ללא הינד עפעף מול הלחץ שהפעילו עליו שותפיו הקואליציוניים האחרים.

ברק הציע להאריך את החוק בשנה אחת בלבד, בה יצומצם הפטור לממדים זעומים, ורק ה'עילויים' של בני הישיבות ייזכו להמשיך ללמוד תורה, ואילו השאר ייפטרו מגיוס לצה"ל רק בהצטרפות לשירות לאומי. ליברמן, לעומתו, דרש לבטל את החוק כליל.

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, שחרט על דגלו את המאבק בפטור לבני הישיבות בהיותו יו״ר הצוות לבחינת יישום חוק טל בוועדת חוץ וביטחון, לגלג על מדיניות ה'זיגזג' של נתניהו ואמר כי "הפעם הציבור המשרת והעובד יצא נשכר מכך שנתניהו של יום רביעי מצוי במחלוקת עם נתניהו של יום שני".

פלסנר הוסיף עוד ואמר כי "לא נסתפק בדחיית הדיון על הארכת חוק טל ונמשיך להיאבק עד לדחיית החוק עצמו במתכונתו הנוכחית. מכיוון שתוקפו של החוק אמור לפוג בחודשים הקרובים, נדרוש מהממשלה להביא לאישור הכנסת חוק חדש שיכלול הסדר שונה במטרה לקדם חזון של 'חובת שירות לכל'".