עשרה מפגינים חרדיים מאשדוד הובאו בפני שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, לדיון בהארכת מעצר לאחר שהפרקליטות ערערה על החלטת בית משפט השלום באשדוד לשחרר אותם למעצר בית. עורכי הדין: "זהו מסע הפחדה שאינו חוקי". כולם שוחררו למעצר בית, למעט אברך חסידי ששוחרר ללא תנאים מגבילים.

בעקבות החלטת בית משפט השלום באשדוד אמש לשחרר את עצורי ההפגנה ביום חמישי באשדוד למעצר בית, והערעור שביקשה הפרקליטות להגיש, נערך היום דיון בעניינם בבית המשפט בבאר שבע.

מספרם של העצורים שהוחזקו במהלך הלילה בבית המעצר עמד על 10, לאחר שביום שישי שוחרר אחד מהם בשל היותו קטין, ובמוצ"ש שוחררו שניים נוספים, האחד קטין והאחר אברך חסידי שאך במקרה נקלע למקום ההפגנה ונעצר על לא עוול בכפו.

היום בצהרים קיבל בית המשפט את ערעורו על ההחלטה לשחרר אותו למעצר בית בלבד ושילח אותו לחושי ללא תנאים מגבילים.

עסקן הציבור האשדודי הרב אלעזר היינפלינג אומר בשיחה עםJDN  כי "מבחינה משפטית אין שום סיבה להחזיק אותם במעצר, והעובדה שהם הוחזקו עד כה מנוגדת לחוק".

לדבריו: לכל אחד מהעצורים יש עו"ד אחר מטעם הסנגוריה הציבורית, וכל 13 עורכי הדין תמימי דעים שדבר כזה הם עדיין לא ראו. הבחורים מוחזקים במעצר בלי שום סיבה חוקית, זו ממש גישה עבריינית של מערכת המשפט שמבקשת להטיל אימה על חבריהם ולמנוע מהם להפגין".

"כל העצורים הוחזקו בלי שום ראייה ממשית כנגדם, ולא זו בלבד אלא שאפילו אם נאמר לצורך העניין שהם אכן הפרו את הסדר הציבורי וראויים לעמוד לדין, הרי שענישה באמצעות מעצר ללא משפט אינה חוקית. כל עוד הם לא מהווים סכנה לציבור ואין חשש שיבשו הליכי חקירה אין שום הצדקה בעולם להחזיק אותם במעצר" הוא אומר.

"אבל זה לא הפשע היחיד כאן. נוסף על עצם המעצר הלא מוצדק היה כאן מחדל עצום מצד השופט שביום שישי הובאו בפניו הקטינים עם בקשה להשתחרר לפני שבת. את אחד מהם הוא אכן שחרר למעצר בית, ואילו את האחר הוא השאיר במעצר רק בגלל שלא היה לו זמן לדון בעניינו. הדיון המשיך במוצ"ש והוא אכן שוחרר לאלתר למעצר בית. זה פשוט עוול שזועק לשמים".

עוד טוען הרב היינפלינג כי העצורים הוכנסו אמש לדיון בהארכת מעצר כשרגליהם קשורות באזיקים בניגוד גמור לתקנות בתי המשפט שאוסרות זאת אלא אם כן קיים חשש סביר שהעצור ינצל את המצב כדי להתפרע, מה שבמקרה הזה לא היה.

"נוסף על כל אלו, השופט באשדוד לא התיר לבני משפחותיהם של העצורים להיות נוכחים בדיונים, ללא שום סיבה נראית לעין ובניגוד לנהלים".

לנוכח כל האמור טוען הרב היינפלינג כי אין ספק שמדובר בהוראה מגבוהה ובמסע הפחדה כלפי המגזר החרדי: "השלטונות מבקשים להעביר כאן מסר של הפחדה והרתעה. הם נוהגים בעצורים בצורה לא חוקית ולא לגיטימית, מתוך מטרה ברורה להפחיד את חבריהם שלא יעזו להפגין. את זה אומרים עורכי הדין החילונים שפשוט הזדעזעו לראות את מה שמתחולל כאן".

מעצרם של כל החשודים בוצע ביום חמישי אחה"צ, במהלך הפגנה ספונטנית שפרצה בצומת עד הלום, בכניסה הדרומית לאשדוד. המפגינים מחו על מעצרו של בחור ישיבה שלא התייצב בלשכת הגיוס.