יחימוביץ' נגד השר אטיאס: שינית את הקריטריונים בדיור הציבורי לטובת הציבור החרדי • אטיאס: לפני שאת רצה לתקשורת, תבדקי את הנתונים

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', טוענת כי שר השיכון אריאל אטיאס שינה בחשאי את הקריטריונים להקצאת דירות לזכאים, לטובת הציבור החרדי.

במכתב ששיגרה בנושא, אל רה"מ בנימין נתניהו, שר השיכון אטיאס והיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, כתבה יחימוביץ' כי משפחות עם 6 ילדים ויותר הוקפצו לראש התור והושוו לנכים קשים.

יחימוביץ' טוענת במכתב כי: "נודע לי בוודאות שהקריטריונים להקצאת דירות שונו על יד שר הבינוי והשיכון, וכי הן ניתנות כעת לא רק לנכים הרתוקים לכיסאות גלגלים אלא גם למשפחות עם לכל הפחות 6 ילדים עד גיל 18".

לדברי יחימוביץ' הדבר נעשה "בשעה שאלפי זכאים אחרים – אשר על פי נוהלי משרד הבינוי והשיכון עצמו נמצאים לפניהם בתור לדיור ציבורי, נותרים חסרי דיור".

"ערב התיקון במסלול זה, הוא היה מיועד לנכים בלבד. לפני זמן מה שונו הקריטריונים, והוכללה בהם קבוצה נוספת – אחת בלבד – משפחות חסרות דירה, ולהן שישה ילדים או יותר. אלה הועדפו, למשל, על פני זכאים כמו אם חד הורית לחמישה ילדים, משפחה עם ארבעה ילדים שמתגוררת בדירת חדר, ועוד".

עוד הוסיפה יחימוביץ': "יש פגם מוסרי וערכי כבד בהעדפת קבוצה מסוימת, סקטוריאלית, בתוך אוכלוסייה קשת יום זו והפקרתם של זכאים אחרים. במקום למצוא פתרון מיידי, ומי כמוכם יודע שהדבר אפשרי, ל–2300 הזכאים, שהם הדלים והחלשים ביותר בחברה הישראלית אתם יוצרים בתוכם מדרג חדש, מפלה ואכזרי".

"אני פונה אליכם בדרישה לבטל לאלתר את השינוי המפלה בקריטריונים, ולמצוא פתרון מיידי לזכאים כולם, בלא הבדל בין הסקטורים השונים, ובלי להעדיף דל על פני רעהו הדל יותר רק משום שהוא משתייך לסקטור מסוים".

עוד הוסיפה יחימוביץ' ואמרה כי "השינוי בוצע בהסתר ואיש אינו יודע עליו. יתרה מזה, באתר האינטרנט של המשרד מופיע הנוהל הישן, ואין דיווח על השינוי. לפיכך משרד השיכון נוהג עכשיו בניגוד לנהלים של עצמו".

יחימוביץ' הדגישה כי במקביל לשינוי החשאי של הקריטריון, הועלה לפתע התקציב השנתי לסעיף זה ל-100 מיליון שקל בשנה, זאת שעה שבעשור האחרון כולו ביחד הוא עמד על 85 מיליון שקלים במצטבר. "חברי וועדת הכספים, אשר מניסיוני תמיד שמחים להגדיל את סעיף הדיור הציבורי בתקציב המדינה, לא ידעו דבר על שינוי הקריטריון ולא העלו בדעתם כי 100 מיליון השקלים מיועדים לסקטור מאוד ספציפי", כתבה יחימוביץ'.

"הטענות אינן נכונות כלל"

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "הפנייה תמוהה ביותר והטענות בה אינן נכונות כלל. במשך שנים תוקפים את משרד הבינוי והשיכון על כך שלא רכש דירות לטובת הדיור הציבורי (בשל התנגדות משרד האוצר) מכספי מכר דירות הדיור הציבורי. הנושא גם הוזכר בדו"חות של מרכז המחקר של הכנסת ומבקר המדינה".

"שר הבינוי והשיכון קיבל החלטה כי כספי מכר הדירות, יוקדשו לרכישת דירות עבור זכאי הדיור הציבורי, הכוללים נכים ומשפחות רב מצוקתיות הממתינות משך שנים לדירות עם תעודות זכאות ביד".

"שום דבר לא נעשה בחשאי. מדובר בהחלטה מפברואר 2010 עליה יצאה הודעה מסודרת לעיתונות. בזכות ההחלטה נרשמה בשנתיים האחרונות עלייה של 50 אחוזים בקצב שנתי לעומת מספר הדירות לנכים רתוקים לכיסאות גלגלים שנרכשו עד שנת 2009".

"טענה דמגוגית זולה"

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר בתגובה: "מדובר בטענה שקרית, שכביכול מעדיפים משפחות עם ילדים על נכים. עם כניסתי לתפקיד ניהלתי מאבק שהחל לשאת פירות לאחר מספר חודשים ובראשית 2010 הצלחנו לאגד תקציבים שבמקום שיחזרו לאוצר כמו שקרה במשך שנים ארוכות ילכו לטובת הדיור הציבורי".

"נקבעו שני פרמטרים מרכזיים – אין תור לנכים, כל כסף הולך ראשית לנכים הרתוקים ואין נכים המחכים בתור מאז קבלת ההחלטה (בניגוד לעבר) – והראיה עלייה של 50 אחוזים ברכישת הדירות".

השר אטיאס הוסיף כי "הטענה של העדפת 6 ילדים היא דמגוגיה זולה. מאחר שהתקציב דל, אנו מפנים משפחות עם 6 ילדים ומעלה מדירות קטנות ורוכשים להם דירות 4 חדרים וכך נוצר מלאי מחודש של דירות קטנות עבור משפחות קטנות יותר שממתינות קרוב לעשור שנים לדירה בדיור הציבורי. משפחות מרובות ילדים הן הממתינות התקופה הארוכה ביותר להתפנות דירות דיור ציבורי (של 4 חדרים)".

"לפני שיחימוביץ' רצה לתקשורת, שתבדוק את הנתונים"

"בנוסף, הנחתי הצעת חוק על שולחן הכנסת, באמצעות ח"כ דוד אזולאי מש"ס לפיו במכרזים חדשים של המדינה, 5 אחוזים מהדירות יהיו לטובת הדיור הציבורי. דבר אשר יפתור במהירות וביעילות את המצוקה הקשה של 2,400 משפחות המחכות שנים ארוכות לדירה בדיור הציבורי, למרות שהמדינה הכירה בזכאותם. בנוסף, הצעתי לוועדת טרכטנברג להעניק שכר דירה ריאלי למשפחות הממתינות בתור".

"אני מתכוון להיאבק על זה בממשלה, לכשיגיע פרק הדיור בחודש הבא", ציין אטיאס.

אטיאס הוסיף כי: "הייתי מצפה מחברת הכנסת יחימוביץ הסוציאל-דמוקרטית כי לפני שהיא רצה בכותרות בומבסטיות לתקשורת, תטרח לברר איתנו את הנתונים", אמר אטיאס ועקץ: "ככל שלא הייתה משתכנעת, תמיד הדלת לתקשורת תהיה פתוחה לה".