פריצת דרך מודיעינית הבטיחה את וודאות המידע • שמונה מתוך אחד עשר היהודים האיראניים שברחו לישראל לפני כעשרים שנה, נרצחו בדרכם לארץ • הרב שלמה משה עמאר בשבתו כאב בית הדין הרבני הגדול הוציא פסק הלכה הסומך על מהימנות המידע, וסלל את הדרך להודעה הרשמית על מותם • הרב בקשי דורון השתתף במעמד מסירת ההודעה למשפחות ובירך אותן

המוסד הביא לקיצה של פרשיית היהודים האיראניים שנעדרו מאז שנות ה-90. שמונה מתוך 11 משפחות היהודים האיראניים הנעדרים משנות ה-90 קבלו הערב במרכז למורשת המודיעין הודעה על כך שבני משפחותיהם נרצחו בדרכם לעלות לארץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל על 'המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים', להעמיק את החקירה על היעלמותם של אחד-עשר יהודים איראניים שניסו לברוח מאיראן בשנות ה-90. ראש המוסד תמיר פרדו קיבל את המשימה והמוסד הביא לפריצת דרך מודיעינית אשר אפשרה לקדם את הפרשה לקראת סיומה.

משימת סגירת הקצוות הוטלה על דוד מידן, המתאם לנושאי שבויים ונעדרים מטעם ראש הממשלה, מי שהיה נציגו האישי של רה"מ במשא ומתן להשבתו של החייל גלעד שליט. מידן פרש משירותו במוסד לפני כשנתיים אחרי 35 שנים בתפקידים פיקודיים ומבצעיים בארץ ובחו"ל.

בפרישתו ביקש ראש הממשלה שימשיך לטפל בנושא השבויים והנעדרים ובכל עניין ציבורי שיידרש לו וכעת התבקש להעמיק ולפתור את פרשיית היהודים האיראנים שנעלמו.

רקע:
בשנת 1994 ובשנת 1997, אחד-עשר יהודים איראניים, בארבע קבוצות נפרדות, ניסו לברוח מאיראן דרך הגבול למדינות שכנות. במהלך ניסיון בריחתם, נעלמו אותם יהודים והפרשה נותרה לא פתורה במשך שנים בלי שמשפחותיהם ידעו מה עלה בגורלם.

גורמי המודיעין קיבלו מידע ממקור מהימן המעורה בפרטים כי אותם יהודים נתפסו במהלך הבריחה ונרצחו. מדובר בחקירה רגישה ומורכבת המהווה הישג נוסף מבחינת היכולות המודיעיניות של מדינת ישראל. משימת האיסוף והמחקר אודות שלושת הנעדרים הנוספים (משנת 1997) נמשכת. המידע אודות ההתקדמות בחקירה הועבר לרב הראשי ואב בית הדין הרבני הגדול הרב שלמה משה עמאר שליט"א, אשר הוציא פסק הלכה הסומך ידו על מהימנות המידע באשר למות שמונה מתוך אחד עשר היהודים שנעלמו. פסיקה זו מאפשרת הכרזתם כנפטרים והנעת הליך התרת עגונות.

במעמד המסירה למשפחות השתתף הרב בקשי דורון שליט"א שנשא תפילה וברך אותן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר את תנחומיו למשפחות ואמר "אני ומקווה שימצאו נחמה במידע שקיבלו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי להשיג כל מידע אפשרי על נעדרנו".

מר דוד מידן, המתאם מטעמו של רה"מ לשבויים ונעדרים, אמר במעמד ההודעה כי "זו סוגיה שהעסיקה את גופי המודיעין למעלה מעשרים שנה, ואפשר להגיד שהיום התעלומה מגיעה לקיצה".

מר מידן הדגיש "בראש ובראשונה זה הישג מודיעיני גדול שהצליחו לשים יד על מקור מהימן באזור לא פשוט, שנתן מידע מהימן שעל בסיסו התקבלה תמונה מה עלה בגורל שמונה מתוך אחד-עשר הנעדרים. אנחנו היום מודיעים למשפחות שהמעגל נסגר".

צילום: קובי גדעון-לע"מ, וידאו: איתי בן און וניר שרף-לע"מ