'מחלליה' ● עיריית תל אביב אישרה פתיחת מאות מרכולים בשבת

בתורתנו הקדושה נכתב: "ששת ימים תעבוד, וביום השביעי תשבות", בדברי החוק נאמר "בעל חנות רשאי (?) לפותחה בימי שבת ומועדי ישראל פרט ליום הכיפורים החל משעה 10:00 ועד לסיומם" • רב העיר, הרב לאו, הזהיר את חברי המועצה: "ההצעה תגרום לא רק לחילול השבת, אלא אף לביטולה"

מועצת עיריית תל אביב יפו אישרה אתמול (שני) בתמיכת 19 מחברי המועצה את התיקון לחוק העזר העירוני המאפשר לפתוח בתי עסק בשבתות וחגים, למרות ההתנגדות החריפה שהובילו רבני העיר וחברי המועצה שומרי המצוות. חבר המועצה החרדי נפתלי לוברט פרץ בבכי נרגש ואמר "עיריית תל אביב ממיטה קלון, מדובר ביום שחור".

התיקון החדש לחוק העזר, מאפשר פתיחה מוגבלת של מרכולים וקיוסקים גם במהלך השבת, והעברתו הסופית תושלם לאחר קבלת אישור סופי של משרד הפנים.

לפני מספר שבועות אושר התיקון ע"י הנהלת העירייה לאחר החלטת בג"ץ שהורה לעירייה להפסיק את אי השוויון בין הרשתות. כזכור, בשנים האחרונות נערך מאבק עיקש נגד רשת החנויות AM:PM הפותחת את עשרות חנויותיה בשבת, במהלך המאבק איחדו העסקנים עשרות בעלי מרכולים בעתירה לבג"ץ כי יורה לרשת AM:PM לסגור את חנויותיה היות שפתיחתם גורמת לתחרות שאינה הוגנת בינם לבין המכולות הותיקות. הרשת מחללת השבת פתחה את סניפיה שבוע אחר שבוע גם לאחר שעיריית תל אביב קנסה אותה מכח חוק העזר העירוני, בעלי המרכולים שלא רצו לחלל את השבת [חלקם נאלץ לשומרה כיון שלא יכל להתמודד תחת נטל הקנסות] עתרו לבג"ץ למנוע את התחרות הלא-הוגנת, ואכן בג"ץ פסק כי על העירייה לשנות את המצב.

אך במקום לסגור את כל החנויות ולשמור על קדושתה של השבת, העדיפה העירייה להגביר את חילולי השבת היל"ת.

לפני אישור החוק במועצת העיר פנה רבה הראשי של העיר הרב ישראל מאיר לאו בקריאה נרגשת לראש העיר שלא להביא את התיקון לאישור במועצת העירייה "זו פריצת דפוס חיים של העיר מאז ייסודה לפני 105 שנים. הבה נשקול מה עומד על כף המאזניים בהכרעה שלפניכם" אמר הרב "גם היום רבים חילולי השבת בעיר, אך ההצעה שלפניכם תגרום לא רק לחילול השבת, אלא אף לביטולה חלילה. אנא חישבו גם על בעלי המכולות הקטנות שפרנסתם מקופחת כליל כאשר מחללי השבת מספקים את מצרכי המזון בימי שבת וחג".

הרב לאו הזהיר מפני ההידרדרות "פתיחתם של המרכולים בכל ימות השבוע הופכת את עם הספר לעם של תגרנים שכל חייהם מהווים מרוץ בלתי נלאה אחרי כסף. ההחלטה שלפניכם הינה פתח למדרון חלקלק. היום רחובות מרכזיים, מחר העיר כולה, זו אפליה חמורה והדרת הציבור הדתי מהשתלבות במעגלי התעסוקה. מאידך, לבי נתון לאלפי הילדים הנאלצים להיפרד מאבא ואמא ביום החופשי מבית הספר בשבתות ובחגים, כי ההורים הולכים לעבודה למלא את כיסיהם של בעלי המרכולים, במקום לשהות בזמן איכות עם ילדיהם".

ראש העיר אמר בתגובתו האטומה כי "אסור להפוך את הנושא למלחמת דת. אני "יהודי" גאה שמבלה בצורה שונה מיהודים אחרים את השבת כיום המנוחה שלי. תפקידנו לאפשר לכולם לחיות בכבוד ובגאווה מבלי שמישהו לוקח בעלות ואומר לנו שמעשינו לטובת כלל הציבור אינו יהודי" עפ"ל.

עו"ד דוד שוב שהגיש את העתירה בשמם של בעלי המכולות, הגיב על החלטת העירייה "זהו ניסיון מביש לחוקק חוק עוקף בית משפט עליון לטובת רשתות מסחריות שהעירייה חפצה ביקרן, על חשבון בעלי מכולות וסוחרים קטנים שמעוניינים לממש זכות סוציאלית אלמנטרית להיות עם משפחתם יום אחד בשבוע. יוזמה זו מנוגדת לחוק, לצדק, למוסר ונועצת סכין בעקרונות בסיסיים ביותר של סולידריות החברתית", אמר.

לדבריו, "לעירייה אין סמכות לחוקק חוק כזה, בהיותו מנוגד לחקיקה ארצית, כמו גם לאמנה בינלאומית שמדינת ישראל חתומה עליה. יש להניח שהיועץ המשפטי יעמידה במקום וימנע ממנה מבוכה מיותרת. אנו ממליצים לחברי מועצת העיר, בפרט אותם אלה המתיימרים לשאת דגלים של 'צדק חברתי', להביט בעיניו של בעל המכולת שלהם, בטרם ירימו את ידם".

תמונת בית העירייה: דוד שי

2 תגובות

אני לא מבין מה אנחנו רוצים מהחילונים.
לפני שנתיים היה ניסיון להחרים את am.pm על ידי שפע שוק שהחליפו את השם לזול בשפע, והציבור בכללתו לא שיתף פעולה.
אז עכשיו בוכים למה החילונים מחחלים שבת? אנחנו מחללים!
ואלו שקונים בזול בשפע, הם הם מחללי שבת בפרהסיה!!!!

,,ויאמר ה', אל-משה לאמור. יג ואתה דבר אל-בני ישראל, לאמור, אך את-שבתותיי, תשמורו: כי אות היא ביני וביניכם, לדורותיכם–לדעת, כי אני ה' מקדשכם. יד ושמרתם, את-השבת, כי קודש היא, לכם"(חומש שמות פרק לא,יג)השבת היא ברית ביננו לבין ה'.כשאנו מפרים את הברית,אז אנו יותר לא בני ברית עם ה'.ואז השמירה מעלינו מסתלקת,וממילא אויבינו יכולים,תנחשו לבד את ההמשך.כשיהודי חוטא הוא עלול לפגוע בכל עם ישראל.
משל למה הדבר דומה:לספינה ששטה בים,והנה איש אחד החליט לקדוח חור בתאו בקרקעית הספינה,נגשים אליו חבריו ואומרים לו,מה אתה עושה?
אתה תטביע את כולנו.
והוא משיב להם,מה אכפת לכם אני קודח חור בתא שלי.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *