כמעט ארבע שנים חלפו מאז העכירה האניה 'מאווי מרמרה' את המים השקטים בין ישראל לטורקיה • היום, מבשר סגן נשיא טורקיה: בקרוב ייחתם ההסכם • ישראל תשלם למשפחות הנפגעים כעשרים מליון דולר

סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ' אמר בראיון לעיתון 'הורייט' כי המשא ומתן עם ישראל בנוגע לפיצוי עבור נפגעי המרמרה אוחז בשלב הסופי, וככל הנראה החוזה ייחתם אחר דיון בממשלה בעוד כשבוע, עם סיום הבחירות המקומיות במדינה.

ארינץ' אמר כי טיוטת ההסכם הגיעה לידי הטורקים לפני כחודש והוא יאושר בפרלמנט לדבריו "נרמול היחסים ייעשה לאחר תשלום הפיצויים, כשבשלב הראשון לאחר חתימת החוזה המשפטי המחייב את תשלומי הפיצויים, תפתח כל מדינה מחדש את השגרירות אצל רעותה" בחודשים האחרונים דנו הצדדים על גובה הפיצויים, כשההערכות הסופיות הן בסביבות 20 מליון דולר שיחולקו בין תשעת משפחות ההרוגים ובין משפחות הפצועים.

קרא עוד:

[postim]

בולנט ציין כי ללא התערבותו והתעקשותו הנחושה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה על נרמול היחסים, לא היה ההסכם יוצא אל הפועל. כזכור, לפני כשנה, בעת ביקורו של נשיא ארה"ב בישראל, יצר אובמה קשר טלפוני עם נשיא טורקיה, ארדואן ובנוכחותו ביקש מראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו להסכים לדרישותיה של טורקיה, מיד לאחר מכן התחיל משא ומתן רציני בין המדינות על גובה הפיצויים.

מיד לאחר אירועי המרמרה דרשה טורקיה מישראל: התנצלות, התחייבות לפיצויים, והסרת המצור מעל עזה. במהלך המו"מ שנערך בשנה האחרונה ירדו הטורקים בשקט מדרישתם להסרת המצור והסתפקו בהקלות סמליות.