מזכיר המדינה ג'ון קרי נפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן בירדן

יומיים לפני הפעימה הרביעית ועל קו הגמר של תקופת המבחן לקיום השיחות עם הפלסטינים, האמריקאים במאמץ אחרון למנוע את פיצוץ השיחות • במסגרת המאמצים נפגש מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בעמאן, בירת ירדן

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי נפגש אמש עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירדן, מיד לאחר שובו מוועידת הליגה הערבית בכווית. דוברת משרדו החוץ האמריקאי מסרה כי "השניים דנו בתהליך השלום, קרי עידכן בטלפון את ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו בתמצית השיחה".

אבו מאזן עידכן את קרי בנוגע לדיוני הליגה הערבית, ולהכרעתם שלא להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. בנושא שחרורם של המחבלים הפלסטינים והישראלים מתקופת טרום-אוסלו הצפויים להשתחרר במסגרת השלב הרביעי של ההסכם, אמר אבו מאזן כי זו התחייבות ישראלית מאז כניסת השיחות והיא אינה תלויה בתוצאות המו"מ.

בנאומו אמש (רביעי) בפסגת הליגה הערבית, אמר אבו מאזן כי "ממשלת ישראל מתנגדת לסיום הכיבוש ופועלת להנציחו, במקום לפעול להשגת שלום צודק ובר־קיימא, לאחרונה החלה ישראל בהמצאת עוד מכשולים, כמו התביעה להכרה במדינה יהודית" בעניין שחרור המחבלים אמר "אלו הבנות שגובשו עם הממשל האמריקאי וישראל מתנערת מהם. זה מוכיח שישראל אינה רצינית במשא ומתן למען נסיגה מהשטחים הכבושים והשגת שלום".

הפלסטינים איימו כי אם תעצור ישראל את העסקה ותימנע מלשחרר את שאר האסירים, הרשות תפנה למוסדות הבינלאומיים השונים שבאו"ם, ושר החוץ קרי ניסה להניא אותם ממהלכים מדיניים חד צדדיים. זאת עקב עמדתו של ראש הממשלה נתניהו המסרב לשחרר את המחבלים ללא התחייבות של הרשות שלא להפסיק את המו"מ, ולא לפעול במהלכים חד-צדדיים באו"ם.

קרא עוד:

[postim]

העיתון הפלסטיני אל-קודס דיווח כי בשבוע שעבר התקיימה פגישה קשה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבין מזכיר המדינה האמריקני קרי בפריס. על פי הדיווח, אבו מאזן זעם כשהיה סבור כי העמדה שהציג קרי בפניו נוטה לטובת העמדה הישראלית.
מקורות פלסטיניים שצוטטו בידיעה סיפרו כי לאחר ששמע את ההצעה האמריקאית רתח אבו מאזן מכעס ואיים "להפוך שולחנות". לדבריהם, ההצעה האמריקאית כוללת הכרה בישראל כמדינה יהודית, השארת בקעת הירדן בריבונות ישראלית ונוכחות כוח בינלאומי בשטח המדינה הפלסטינית העתידית. בנוסף לחץ קרי על אבו מאזן שיסכים לחילופי שטחים מזעריים במסגרתם יסופחו לישראל 10 התנחלויות.

קרי הזמין את אבו מאזן לפגישה עם הנשיא אובמה בבית הלבן כדי לדון בהצעה האמריקנית.
בנ

מבחינת הפלסטינים, אי-שחרור המחבלים הוא קו אדום. כאמור, אבו מאזן התייחס לשיחות עם ישראל.

JORDAN-US-PALESTINIAN-ISRAEL-DIPLOMACY

JORDAN-US-PALESTINIAN-ISRAEL-DIPLOMACY

JORDAN-US-PALESTINIAN-ISRAEL-DIPLOMACY

JORDAN-US-PALESTINIAN-ISRAEL-DIPLOMACY

JORDAN-US-PALESTINIAN-ISRAEL-DIPLOMACY

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *