ברמת הגולן הרג צה"ל שני חשודים סמוך לגדר המערכת • נסראללה בנאום רברבני נגד ישראל • ובצבא מוכנים לגיוס מילואים גם תחת אש

כוח צה"ל הרג אמש שני חשודים שאחד מהם זוהה כחמוש שנצפו בקרבת גדר המערכת במרכז רמת הגולן סמוך לרכס החזקה.

בהודעת דובר צה"ל הובהר כי שני החשודים ניסו לחבל בתשתית המבצעית בגבול, ובתגובה לכך, צה"ל תקף את החשודים, וזוהתה פגיעה.

נאום נסראללה

בסוף השבוע נאם חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, נאום על רקע ההתפתחויות בלבנון ובסוריה, בנאומו התייחס לישראל ואמר: "אנחנו לא רוצים מלחמה ולא מעוניינים לפתוח במלחמה, אבל אם יש מישהו בישראל שחושב לפתוח במתקפה על לבנון, הם יודעים שהכוח שלנו יותר חזק למרות ההתעכבות בסוריה, והתגובה שלנו תהיה הרבה יותר חזקה וכואבת מאשר במלחמת לבנון השנייה".

נסראללה עקץ את מתנגדי חיזבאללה בלבנון, "לצערי הרב בישראל מודעים להתקדמות שביכולות חיזבאללה ולאמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות הארגון, הרבה יותר מגורמים אחרים בלבנון ובמדינות ערב"

גיוס מילואים תחת אש

בתוך כך, נערכים בפיקוד הצפון לאפשרות של גיוס מילואים תחת אש, במציאות בה מספר הנפילות בשטח ישראל יעמוד גם על תרחיש קיצוני של מאות רבות של רקטות ביום (זאת לעומת כ-100 שיגורים בשנת 2006, בעת מלחמה לבנון השנייה).

במסגרת השתלמות מיוחדת פותח מענה יצירתי ומקיף להתמודדות עם תרחיש זה, כולל דרכים עקיפות לקיום תהליך הגיוס. כחלק מאותו תהליך הוגדרו פתרונות מסוימים שימנעו את שיבוש רציפות התפקוד, ביניהם הגברה של מיגון מתקנים ישראליים בעלי חשיבות אסטרטגית ותוכנית שתאפשר סדר חדש בכבישים תחת פעילותה של המשטרה הצבאית.

לצד זאת, נבנתה גם תשתית לוגיסטית מיוחדת שתאפשר לנייד אמצעי לחימה ולהעבירם למתגייסי המילואים.

”בצפון יהיה סד"כ מאוד משמעותי שיזדקק לכך", אומר סא"ל חיים אדרי, ראש ענף עורף בפיקוד הצפון. ביחס לתרחיש של נפילות על שרשראות הגיוס הסביר רס“ן גליקמן, רמ“ד ביצורים בפיקוד, כי "בנינו תשתית למיגון של אמצעים בעלי חשיבות אסטרטגית בארבע השנים האחרונות, ועכשיו אנחנו בעיצומו של תהליך המיגון האישי. הסיכוי של אדם להיפגע אם הוא נענה להנחיות ומשתטח ארצה הוא נמוך מאוד“.

ISRAEL-SYRIA-CONFLICT-GOLAN

המפתח לניצחון- שליטה בכבישים

לאחר מלחמת לבנון השנייה ומבצע עמוד ענן, התחדדה בצה"ל ההבנה כי שליטה על מה שקורה בכבישים היא נקודת מפתח ליציאה מהירה לתמרון. "לא משנה אם יש בידי צה"ל תכנית מבצעית מדהימה- עלינו לאפשר תנועה מסודרת בצירים, שתאפשר לנו להתקדם ולנצח", אמר מפקד המשטרה הצבאית הפיקודי (הממצ"פ), סא"ל אריאל דוידי. "עד עכשיו מי שפיקד על הצירים היה מפקד המרחב הלוגיסטי, אך החל מלפני שבועיים זו המשטרה הצבאית. בסופו של דבר, להיות שוטר ולכוון את התנועה זה מקצוע", הוסיף.

קרא עוד:

[postim]

בשנתיים האחרונות גובשה ע"י גורמים שונים תוכנית יעילה יותר לכיוון התנועה, אשר תסייע לדרג הפיקוד הבכיר לעמוד בלוח הזמנים המבצעי ולנהל את הלחימה מול האויב. שינוי נוסף שנכלל בתוכנית הוא התייעלות בפריסת השוטרים ובהעברת האספקה. במסגרת אותה תוכנית, פרישת השוטרים לא תעשה באופן אוטומטי בכל המרחב, אלא בנקודות ייעודיות לפי צורך. בנוסף, הוקמו מתקנים נוספים שנועדו להוות נקודות ציון לשיירות האספקה של הפיקוד, אליהם ינועו אמצעים שונים לפי הצורך.

צילומים:AFP

ISRAEL-SYRIA-CONFLICT-GOLAN

ISRAEL-SYRIA-CONFLICT-GOLAN

ISRAEL-SYRIA-CONFLICT-GOLAN

ISRAEL-SYRIA-CONFLICT-GOLAN