אבו מאזן לא מתחייב על המשך השיחות, ישראל עוצרת את שחרור המחבלים • ואז מגיעה הצעה חדשה: המשך השיחות תמורת 400 מחבלים • השר בנט על ההצעה הישראלית לשחרר עוד 400 אסירים פלסטינים: לא יקום ולא יהיה • סגן שר בטחון, דני דנון: אם תתבצע הפעימה הרביעית, הממשלה לא תחזיק מעמד

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות פרסומים לפיהם ישראל הסכימה עקרונית לשחרר כ-ארבע-מאות אסירים בטחונים ובהם גם ערביי ישראל בנוסף לשלושים האסירים הפלסטינים האמורים להשתחרר בסוף החודש הנוכחי, וזאת בתמורה להתחייבות יושב ראש הרשות אבו-מאזן להאריך את המשא ומתן עם ישראל בחצי-שנה.

ההצעה הונחה לפתחם של האמריקאים בנסיון לרצות את אבו מאזן להמשיך בשיחות על הסכם המסגרת בין ישראל לרשות הפלסטינית.

בשבוע שעבר רבו הקולות בקרב גורמי ימין המתנגדים לביצוע הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים בעקבות הודאתו של אבו מאזן כי אינו מתחייב להמשיך את השיחות מעבר לתשעת החודשים שנקצבו מראש. ישראל ניסתה להתעקש על התחייבות להמשך השיחות כתנאי לשחרור 26 המחבלים מתקופת טרום אוסלו, אבו מאזן השתולל וטען שישראל התחייבה לשחררם תמורת התחלת השיחות. בסופו של דבר הונחה ההצעה החדשה בדבר שחרור 400 מחבלים שזהותם תיקבע ע"י ישראל, אבו מאזן מצידו, יידרש להתחייב לחצי שנה נוספת של שיחות.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן הודיע כי לא ינהל כל משא ומתן עם ישראל עד שלא תתחייב מפורשות לשחרר אסירים במסגרת הפעימה הרביעית במשא ומתן בסוף החודש הנוכחי. שר האסירים הפלסטיני אמר הערב כי מתנהלים מגעים בתיווך ארצות הברית בניסיון להגיע להבנות שיפתרו את המשבר בין הצדדים, והוסיף כי הוא מאמין שהאסירים ישוחררו בסופו של דבר.

מנגד, ארגון נפגעי הטרור אלמגור ערך אמש עצרת הזדהות עם המשפחות השכולות שהפגינו ליד בית ראש הממשלה נגד שחרור רוצחי יקיריהן.

קרא עוד:

[postim]

גורמים בימין הגיבו בחריפות על המהלך וסגן שר הביטחון דני דנון הזהיר כי הממשלה לא תחזיק מעמד אם תתבצע הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים הפלסטינים.

יושב ראש הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הודיע כי דבר כזה "לא יקום ולא יהיה". השר אורי אריאל מהבית היהודי הודיע הערב כי אם הפרסומים על שחרור המחבלים העתידי נכונים ימליץ למפלגתו לפרוש מהממשלה, וחברו למפלגת הבית היהודי חבר הכנסת יוני שטבון כינה את ההצעה לשחרר ארבע-מאות מחבלים נוספים "אומללה", לדבריו מדובר ביוזמה השוחקת את חוסנה הלאומי של ישראל ומצריכה את אישור הכנסת.