שנה וחצי אחרי ששאלו ב'יש עתיד' 'איפה הכסף?', שנה אחרי שלפיד הודיע על הגירעון הענק והחובה לקצץ • 700 מליוני שקלים מעודפי 2013 חולקו למקובי השלטון • 177 מליון ש"ח הועברו לחטיבה להתיישבות

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום העברה של מאה שבעים ושבעה מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות ברוב של שבעה מול ארבעה חברי כנסת.

היחיד מבין חברי הקואליציה בועדה שהתנגד למהלך היה חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה, יושבת ראש מפלגתו השרה לבני אמרה לאחר אישור העברת הכספים להתיישבות כי הגיע הזמן להפסיק עם המשחקים הפוליטיים והדילים החשוכים כלשונה ולדברי השרה לבני לציבור בישראל יש זכות בסיסית ודמוקרטית לדעת מה החטיבה להתיישבות עושה בכסף שלו.

בנוסף התנגדו להעברת הכספים להתיישבות גם חברי כנסת מהעבודה ומיהדות התורה.

כזכור, לפני שבוע נדחתה ההעברה התקציבית לחטיבה להתיישבות, עקב דרישתה של שרת המשפטים הגב' לבני להחיל על החטיבה את עקרון חופש המידע, סיעת יש עתיד תמכה בדרישת 'התנועה' לפני כשבוע, אך אתמול חזרה בה ואישרה את ההעברה בסכום של 177,000,000 ש"ח מכספי הציבור ההולכים למטרה עלומה שעיקרה בנייה בשטחי יו"ש.

סיעת יש עתיד תירצה את נסיגתה מהעמדה, בכך שהובטח להם כי השבוע יתקיים דיון חוזר בוועדת החוקה ע"מ להחיל את צו השקיפות על תקציב החטיבה בקולות הקואליציה.

שומרון 2

החטיבה להתיישבות פועלת במסגרת ההסתדרות הציונית העולמית ועוסקת מטעם ממשלת ישראל בהקמת ישובים כפריים בטיפול בישובים וביסוסם ובמימון מלא מתקציב מדינת ישראל. בהתאם להחלטות ממשלת ישראל, ועל פי חוזה שנחתם בין הממשלה ובין ההסתדרות הציונית העולמית בשנת 2000, פועלת החטיבה בגולן, בשומרון,בהרי בנימין ויהודה, בבקעת הירדן, בהר חברון וגוש קטיף (עד פינויו בספטמבר 2005). משנת 2004 פועלת החטיבה גם בגליל ובנגב.

177 מליון השקלים מתחלקים: 24 מיליון שקל למרחב נגב, 22.5 מיליון שקל למרחב צפון-גליל ורמת הגולן, 64.4 למרחב מרכז הכולל גם את בקעת הירדן, מגילות, בית-אל, מחולה, מתוכם 26 מיליון שקלים במסגרת המענקים למתנחלים שהועתקו מבתי שכונת האולפנה, 8.5 מיליון שקל למרחב דרום והר חברון, 14 מיליון שקל לשיקום תשתיות יישובים הכפריים, 13 מיליון שקל לגרעיני התיישבות, 2.5 מיליון שקל לכפרי סטודנטים.

כאמור, חלק גדול מההעברה התקציבית שאורה מיועד לשטחי יו"ש, חלק גדול נוסף שאושר תחת הסעיף "מטה החברה" יכול שיכלול אף הוא סיוע להתנחלויות.

תקציב