בתגובה לעיכוב בפעימה הרביעית של שחרור המחבלים, פנה אבו מאזן למוסדות האו"ם, בחמאס מברכים • קרי מאוכזב מהרש"פ ולא ייפגש עם נשיא הרשות • הצעה אמריקנית: שחרור פולארד בתמורה לשחרור סיטונאי של מחבלים, בכדי לשכנע את הרש"פ להמשיך בשיחות

פיצוץ במגעים עם הפלשתינים:

יושב ראש הרשות הפלשתינית אבו מאזן חתם אמש על מסמך הצטרפות לחמש עשרה אמנות בינלאומיות לקראת הצטרפות הרשות הפלשתינית למוסדות האו"ם, והבהיר כי אם ישראל לא תשחרר את המחבלים הרשות תפנה לאו"ם בבקשה להכרה במדינה עצמאית.

בנאום שנשא במוקעטה ברמאללה אמר אבו מאזן "אנו לא עושים את זה נגד ארצות הברית, זו זכותנו ובמסגרת השיחות עם ישראל לא הסכמנו לבטל את הזכות הזו". אבו מאזן הוסיף כי הרשות רואה בשיחות עם ישראל רק סחבת, לטענתו ישראל לא התכנסה הערב לדון בשחרור הפעימה הרביעית של האסירים הפלשתינים, וזו עילה מספקת לפיצוץ המו"מ.

אלפי בני אדם צעדו אתמול בשעות הערב ברחובות רמאללה כאות הזדהות עם אבו מאזן בעקבות חתימתו על האמנות המקרבות את הרשות להגשת בקשה למדינה עצמאית, בחמאס אומרים כי החלטת אבו מאזן מאוחרת אך נכונה.

בכיר ברשות הפלשתינים אומר כי במידה וישראל תחליט הבוקר על שחרור האסירים אפשר והאמנות הבינלאומיות עליהן חתם יושב ראש הרשות אבו מאזן לא תשלחנה, מדובר במסמכים לקראת הגשת בקשה להכרה במדינה עצמאית באו"ם.

האמריקאים דואגים

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי שהיה אמור להיפגש היום עם יושב ראש הרשות הפלשתינית אבו מאזן, ביטל את הגעתו בעקבות הודעתו של יושב ראש הרשות על חתימתם של הפלשתינים על חמש עשרה אמנות לקראת הגשת בקשה להכרה במדינה עצמאית.

קרא עוד:

[postim]

על פי ההצעה האמריקאית החדשה להמשך קיום השיחות, ישראל אמורה לשחרר כארבע מאות מחבלים ולהקפיא את הבניה בשטחים, ובתמורה הרשות הפלשתינית תסכים להאריך את המשא ומתן. ארצות הברית תתגמל את ישראל בשחרורו של יהונתן פולארד.

עם זאת דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר אמש כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה עדיין לא החליט אם לשחרר את פולארד.

קרי הבהיר אתמול בבריסל כי אבו מאזן התחייב שהוא ימשיך לקיים שיחות עד סוף חודש אפריל, קרי הוסיף כי לפי שעה לא סוכם על שחרור של אף אסיר לדבריו הקבינט בישראל צריך להצביע בעניין.