יו"ר האופוזיציה קרא ל'תנועה' ו'יש עתיד': בואו לבחירות • מליאת הכנסת התכנסה לדיון פגרה מיוחד בעקבות בקשתם של למעלה מ-25 חברי כנסת מן האופוזיציה, שביקשו לדון במשבר במשא ומתן עם הפלשתינים, ובכישלון הממשלה בעניין שחרור יונתן פולארד • סגן השר אקוניס על הפלשתינים: "סחטנותם אומנותם"

היום התקיים בכנסת דיון פגרה מיוחד בעקבות בקשתם של למעלה מ25 חברי כנסת מן האופוזיציה, שביקשו לדון במשבר במשא ומתן עם הפלשתינים.

יושב ראש האופוזיציה, יצחק הרצוג אמר היום כי "שר החוץ ליברמן אמר את נהמת ליבו וחוזר לנקודת המוצא הטבעית שלו ומאיים בבחירות. אני לא חושב שזה איום, זה פתרון אמיתי למדינת ישראל לפתור את המבוי הסתום שהממשלה הזו הביאה בכל התחומים. אם ליברמן רוצה ללכת לבחירות, נלך לבחירות.

אנחנו נמצאים על סיפו של הר געש והציבור לא מבין את חומרת המצב, וכל האשמה היא על ראש הממשלה שלא מסוגל לעשות כלום. כל התהליך כולו כשל וקרס מכיוון שאין יכולת ללכת לצעדים אמיתיים לשלום מבחינת נתניהו" בנאומו קרא הרצוג לראשי מפלגות התנועה ויש עתיד לחבור לעבודה ולהחליף את הממשלה הנוכחית, בטענה שהציבור אינו מודע לחומרת המצב.

הרצוג אמר כי "אין אמון בסיסי ודיאלוג מינימאלי בין נתניהו לאבו מאזן מהיום שהם התחילו את המשא ומתן. אבו מאזן היה צריך לבוא לכאן ולדבר אלינו ונתניהו היה צריך ללכת לפרלמנט הפלשתיני וכל זה לא קרה.

"ליברמן אמר את האמת, אין מוצא. בואו נלך לבחירות ונשאל את העם. אני מקווה שקריאתי תענה ובהקדם"

יושבת ראש מרצ, ח"כ גלאון האשימה את השרים לבני ולפיד בהונאת הציבור, "יש לנו ממשלה שניהלה משא ומתן מדיני שכל המטרה שלו הייתה לשרת את ההישרדות הפוליטית של השותפים הקואליציוניים שלה"

"זה נראה לכם רציני ששר החוץ מנהל מדיניות זיגזג? כך לגבי מתווה קרי שלפני חודשיים הוא תמך בו והיום מתנגד, וכך לגבי שחרור אסירים שהוא עצמו הצביע בעד בעבר ועכשיו הוא מתנגד."

"אין לי ציפיות מליברמן ובנט, אבל מה עם לבני ולפיד שנשבעו שהם לא ישבו בממשלה שלא תקדם תהליך מדיני? הם הופכים להיות המשת"פים של ממשלת נתניהו. הם הצהירו במפורש שלא יישבו בממשלה שלא תנהל משא ומתן והכל היה על הקרח. אכפת להם רק מהכיסאות שלהם."

גלאון סיכמה: "הממשלה הזו מרוקנת לנו את הכיסים והורסת לנו את העתיד."

וחבר הכנסת טיבי האשים את הממשל האמריקני בהתרפסות מול דרישותיה של ישראל במשא ומתן הנוכחי, ותקף את העלאת נושא פולארד "כדי לסחוט את ממשלת ארצות הברית העלו את השם של פולארד. מה קשור פולארד לעסקה? החולשה והרפיסות של הממשל האמריקאי התגלתה בשיאה מול הסחטנות של ממשלת ישראל על הסכם שכבר כל סעיף בו ברור."

ח"כ טיבי: "החדר" שבו מתנהל המשא ומתן העלה עובש. כלום לא מתרחש שם. בכיר אמריקאי אמר שהייתה התקדמות בפגישה בין עריקאת ללבני, זה שקר. אני יודע שלא הייתה שום התקדמות."

סגן השר אופיר אקוניס: "אתה יודע את זה דרך הקשרים מהתקופה שהיית יועץ של ערפאת?"

ח"כ אחמד טיבי השיב: " ערפאת הוא מנהיג דגול ואני גאה שהייתי יועץ שלו. "

סגן השר, אופיר אקוניס השיב בשם הממשלה ואמר כי "מצער שהאופוזיציה שוב מתייצבת אוטומטית לצד הפלשתינים. אבו מאזן אמר לא לאובמה על מסמך מסגרת, הוא גם אמר בליגה הערבית שלא יסכים לדון בכלל בהרכה במדינה יהודית. ארה"ב הפעילה מכבש לחצים בעיקר על ישראל ובסוף הפלשתינים יורקים בפרצופם של האמריקאים".

"ניתן לומר על הפלשתינים סחטנותם אומנותם, והסחטנות הזו איננה יודעת גבולות".