כוחות גדולים של משטרה פשטו לפנות בוקר על הישוב יצהר והרסו מבנים בלתי חוקיים • התגובה באה לאחר רצף אירועים בישוב שכוונו נגד חיילי צה"ל • בעימותים עם כוחות הביטחון נפגעו שני תושבים מבוגרים משאיפת גז

יש גבול לכל תעלול. אחרי רצף האירועים בהם נפגעו רכביהם של מח"ט שומרון, יואב ירום, ושל חייל מילואים שסייר ביצהר, הגיע שעת התגובה.

לאחר האירוע האחרון הודיע צה”ל כי הוא רואה בחומרה אירועים מסוג זה. וכי פגיעה במפקדי צה”ל וחייליו, בסדיר ובמילואים,העוסקים יום וליל בהגנה על תושבי מדינת ישראל הינה חציית קו אדום.

שעת הפעולה נקבעה לסוף הלילה, כוחות משטרה ומנהל אזרחי הגיעו סמוך לשעה 03:00 משני כיוונים ליישוב יצהר שבשומרון. בגבעת להבה הרסו הכוחות בית משפחה הנמצא בשלבי בנייה מתקדמים. ובחוות שקד הרסו שני מבני מגורים יבילים,ובקתת עץ. והחרימו עוד מבנה מגורים יביל. בני הישוב מציינים כי אחד המבנים שנהרסו בחוות שקד שייך לחייל צה"ל, בן היישוב שגדל במקום וכעת בשירות סדיר.

לאורך כל הפינוי נתקלו הכוחות בהתנגדות עזה מקרב התושבים, הבערת צמיגים וחסימת של צירים באמצעות רכבים. ולכל אורכו נמסר לסוכנות תצפית כי הכוחות השתמשו בפצצות תאורה, רימוני הלם ורימוני גז. תושבים רבים דיווחו לסוכנות תצפית כי הופעלה אלימות רבה.

שני תושבים כבני 60 נפגעו משאיפת גז והם מטופלים במקום ללא צורך בפינוי להמשך טיפול.

במקביל, דווח כי נורו פצצות תאורה מעל הכפר בורין הסמוך, ככל הנראה בניסיון של כוחות הביטחון למנוע אפשרות של ירידת פעילי ימין לעבר הכפר במחאה על ההרס.

דובר הישוב יצהר מסר לפנות בוקר "מדיניות ההרס וההענשה הקולקטיבית של השלטונות נגד תושבי יצהר הינה מקוממת. לא יתכן שממשלת ישראל וכוחות הביטחון יהרסו בתים של חפים מפשע כתג מחיר ונקמה בגלל פעולות לא לגיטימיות של בודדים, חמורים ככל שיהיו".

דובר היישוב קרא למערכת הביטחון ולעומד בראשה "לחדול ממדיניות זו ולהפסיק לאלתר את מעגל האיבה המתגבר".

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה אמר בתגובה להרס הבוקר: לצערי נראה שמדובר בפעולת תג מחיר של מערכת הבטחון כנגד תושבי יצהר. למותר לציין שאיננו מתגוררים תחת שלטון דקטטורי וכי ענישה קולקטיבית לא רק שהיא פוגענית ולא מקובלת אלא שהיא אינה מועילה ואף גורמת נזק. במקום שמערכת הבטחון תעשה את עבודתה ותמצא את האשמים היא פוגעת בחפים מפשע ובכך מחזקת את הקיצוניים ומחלישה את הרוב המתון של תושבי יצהר.

תמונה1 (1)