עיתונאים חילונים התחפשו לחרדים ויצאו לבדוק אם טענות החרדים על אפליה נגדם מוצדקות • התחקיר האובייקטיבי העלה תשובה ברורה: החילונים לא רוצים חרדים במושב • הודאת בעל דין

תוכנית תחקירים 'המקור' של ערוץ 10 יצאה להתחקות אחר הטענות של חברי הכנסת החרדים, וביניהם משה גפני, על האפליה שיש בישראל נגד חרדים.

גפני התלונן במליאת הכנסת כי במושב רמות השבים לא רוצים חרדים, ולא רק שלא מקבלים אותם בסבר פנים יפות, ועד היישוב מאיים על תושבים לבל ישכירו את נכסיהם לאזרחים חרדים.

מגישי התוכנית רביב דרוקר ומיקי רוזנטל, עיתונאים הוגנים בדרך כלל, החליטו להתחפש לחרדים ולבדוק באמצעות מצלמות נסתרות האם יש צדק בטענות החרדים או שמא קיש-קיש-קריא.

העיתונאי החרדי בועז בן ארי התלווה אליהם כדי להנחות אותם בכל אשר ילכו, ולמרות שכל ילד חרדי היה מזהה כי מדובר בתחפושת, החילוני הממוצע לא מבדיל בין זקן לזקן, ובין פיאות מסתלסלות לחתיכות שיער מודבקות. דרוקר שם לב לפיאות החובבניות אך מהר מאוד גילה כי עמיתיו החילונים לא מבחינים בזוטות כגון אלו.

תוכנית המקור, צילום מסך תוכנית המקור, צילום מסך (1)

במהלך התוכנית ובראיונות שהעניקו לתקשורת לפני ואחרי השידור, אמרו השניים כי הם הופתעו לטובה מהסובלנות ומהיחס של החילוני המצוי כלפי החרדים. אומנם המבטים שנועצים בנו הם איומים, אמרו החילונים המחופשים, אבל היחס הכללי הוא סובלני. נשים באוטובוס לא ישבו לידנו, כדי לא לגרום לאי-נוחות, תושבים ברמת השבים הסכימו להשכיר את דירותיהם ולא נרשמה אף לא התנגדות אחת.

האומנם?

יצאנו לבדוק איזה דירה הכי מתאימה לנו בקיבוץ השמאלני, תוך שאנו מסתמכים על התחקיר האובייקטיבי של דרוקר ורוזנטל.

בואו נצא לדירה הראשונה.

10:30, רמות השבים: בית צמוד קרקע, 2 חדרים – 3,400 שקל.

תוכנית המקור, צילום מסך (2)

אחרי התחמקויות וניסיונות חוזרים ונשנים לקבל תשובה טלפונית: "דיברנו איתו והוא חושב שזה לא מתאים כי הוא לא שומר שבת, הוא מפחד שיהיו בעיות… הוא חושב שאתם תפריעו לו והוא יפריע לכם". הוא יפריע לנו או אנחנו נפריע לו? "לא ממש הבנתי. הוא נתן תשובה קצרה".

הקטע שודר. האפליה זועקת לשמיים. אבל החילונים סבלניים.

אפשר להמשיך לדירה השניה.

11:30, רמות השבים: בית צמוד קרקע, 4 חדרים – 9,200 שקל.

תוכנית המקור, צילום מסך (3)

"אין שום בעיה, אתם יכולים לבוא".

מעורר התפעלות, נמשיך לדירה השלישית ואם לא נמצא, נחזור אליה.

12:00, רמות השבים: בית צמוד קרקע, 3 חדרים – 4,250 שקל.

תוכנית המקור, צילום מסך (4)

אחרי שמי שמציג את הדירה אומר "למה שיהיה בעיה עם חרדים? אנחנו במדינת ישראל, איפה אנחנו חיים?" (כמה אדיב מצידו), התחקירנים שואלים כמה עולה הדירה. "7,500", אומר בעל הבית (אולי המתווך?).

מאוחר יותר, מתקשר דרוקר למיכאל, ומברר שוב אודות מחיר הדירה להשכרה. "אמרת לנו שהבית יעלה 7,500 שקל, ובאינטרנט עדיין כתוב 4,250 שקל. יכול להיות שזה בגלל שאנחנו חרדים או משהו כזה?".

מיכאל: "חלילה. אני לא מבין, אתם רוצים או לא רוצים?".

דרוקר (כחרדי): "ב-4,250 אנחנו מאוד מעוניינים לבדוק את זה, כן".

מיכאל: "אני אבדוק את זה".

תוכנית המקור, צילום מסך (5) תוכנית המקור, צילום מסך (6) תוכנית המקור, צילום מסך (7) תוכנית המקור, צילום מסך (8) תוכנית המקור, צילום מסך (9) תוכנית המקור, צילום מסך (10)

כמובן שהבדיקה לא נעשתה, וכאשר יבוא חילוני למהדרין הבית יעמוד לרשותו במחיר הנקוב בפרסום באינטרנט.

ובחזרה לבית השני המוצע ב-9,200 שקל: כנראה בגלל מחירו הגבוה של הבית, השכנים לא חשבו להתריע בפני בעל הבית שלא ישכיר לחרדים. הם חושבים, אולי, שאין חרדי שישלם מחיר מופרז שכזה בשביל בית בקיבוץ חילוני.

והם צודקים. רוב החרדים השפויים לא ישלמו ממיטב כספם כדי לדור בכפיפה אחת עם שכנים שכאלו. על זה כבר אמרו חז"ל: אוי לרשע, ואוי לשכנו.

ולסיכום: האם החילונים כל כך סובלניים כמו שמתוארים בכתבה או מדובר בניסיון נוסף להוכיח שהבעיה היא לא בהם, אלא בנו? לתקשורת 'האובייקטיבית' הפתרונים.