לטענת מקורבים לשיחות שנקלעו למשבר בין ישראל לפלשתינים: יו"ר הרשות הפלשתינית אבו-מאזן מאיים בנקיטת צעד יוצא דופן שעיקרו הגדרת הפלסטינים ממשל תחת כיבוש, שעשוי להוביל לביטול הסכמי אוסלו, שלילת סמכויותיה של הרשות הפלשתינית כולל פירוק מנגנוני הביטחון שלה מנשקם, והעברת הסמכות על שטחי הרשות לאחריות ישראל.

מקורות פלשתינים המעורבים במו"מ בין ירושלים לראמללה מאשרים את הדיווח על פיו, אבו מאזן שוקל בנקיטת מהלך דרמטי שעלול לשנות את פני המזרח התיכון ולסבך את ישראל; "נפרק את הרשות, ואתם תתמודדו".

הבוקר (א') דווח בעיתון 'ידיעות אחרונות' כי גורמים בכירים מפיקוד המרכז אשר נפגשו לאחרונה עם בכירים ברשות פלשתינית, שמעו מהם כי הרשות שוקלת ברצינות לפרק את כוחות הביטחון שלהם מנשקם.

להערכת פרשנים פוליטיים מהלך חד צדדי כזה עשוי לחשוף את הישובים היהודים ביהודה ושומרון לתביעות בינלאומיות מחמירות ובנוסף, להעצים את הסכסוך הפנים פלשתיני ולהביא לעליה מחודשת בכוחם של חמאס וארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה בשל התנגדותם האלימה לישראל.

קרא עוד:

[postim]

כשאבו מאזן התראיין בסוף השבוע לעיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" הוא נשמע מותש מעתידו של המו"מ. "מגיע דור צעיר ששואל אותנו מה עשינו, "אני כבר בן 79, ונראה שאין מנוס ממסירת הדגל – שאחריה תגיע מנוחת הלוחם", אמר. "ההתנחלויות מסכנות את תהליך השלום, והדור החדש רואה שפתרון שתי המדינות הולך ומתרחק ושאין מנוס ממדינה אחת".

על פי הדיווח ב'ידיעות', יוזמה שעשויה לסכן את פתרון שתי המדינות ולהציב את מדינת ישראל בבעיה חמורה, מתגבשת מאחורי הקלעים: הכרזה של הפלסטינים שהם "ממשל תחת כיבוש". משמעותו של מהלך כזה היא ביטול הסכמי אוסלו וביטול מעמדה של הרשות הפלסטינית כסמכות ריבונית. כך, מלוא האחריות על האוכלוסייה הפלסטינית בגדה תעבור לידי ישראל.

במקרה של התממשות האיום, ראשי ההנהגה הפלשתינית יאבדו אמנם את סמכויותיהם, ויישאו רק תפקידים סמליים, אולם מנגד ההתנחלויות יהפכו לחשופות יותר לתביעות בינלאומיות.

מקורות פלשתיניים אמרו, כי האיום הדרמטי הועבר כבר לגורמים רשמיים בירושלים. בימים הקרובים, ימים ספורים לפני סיום מסגרת הזמן שהוקצבה למשא ומתן, תכונס ישיבה מיוחדת של המועצה המרכזית של האש"ף. "ההצעה הזו עשויה לעלות בישיבה, אבל לא ברור אם תאושר", אמרו המקורות.